Duygusal zekanın aile ilişkileri üzerindeki rolü
The role of emotional intellegence on family relationships
- Tez No: 732798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, duygusal zekânın aile ilişkileri üzerindeki rolünü ve ailede strese neden olan duyguların araştırılmasıdır. Araştırma örneklemi Bakü'de bulunan bir adet özel psikoloji kliniği ve bir devlet hastanesinde 254 evli, 51 boşanmış 3 bekar kişi olmakla toplam 308 kişi üzerinde yapılacaktır. Araştırmada katılımcıların duygusal zekâ düzeylerini belirlemek için Türkçe 'ye uyarlanan Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği– Adölesan Kısa Formu, Petrides ve Furnham tarafından 2006 yılında geliştirilmiştir. TEIQue-SF Petrides ve Furnham 2001 duygusal zekâyı kişisel karakter özelliği olarak kavramsallaştırmalarını temel alarak geliştirdikleri TEIQue Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği ile aile fonksiyonlarını saptamak için Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ ) kullanılmıştır. Analizin sonucunda hangi duyguların strese sebep olduğu ve duygusal zekâ ile aile işlevleri arasında ilişkileri ne kadar etkilediği belirlenecektir. Duygusal zekânın ailede çocukluktan hangi yönde etkiler yaptığını ve bu süreçte değiştirilmeyen faktörlerin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the role of emotional intelligence on family relationships and the emotions that cause stress in the family. The research sample was conducted on a total of three hundered eight married, fifty divorced and three single persons in a private psychology clinic and a state hospital in Baku. The emotional ıntelligence trait adolsan short form, which was adapted into Turkish in order to determine the participants in the research, was developed by Petrides and Furnham in two thousand six TEIOue-SF Petrides ve Furnham two thousand one Developed based on their conceptualization of emotional intelligence as a personal character trait emotional intelligence trait sczle and Family Evaluation Scale Fas were used to determine family functions. As a result of the analysis, it will be determined which emotions cause stress and how much they affect the realtionships between emotional intelligence and family functions. İt is aimed to reveal the effects of emotional intelligence in the family from childhood and the factors that are not changed in this process.