The role of technology in slow fashion practice with an analysis of Turkish SMEs
Türkiye'deki KOBİ'lerin analizi ile yavaş moda uygulamasında teknolojinin rolü
- Tez No: 732802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖLEN UTKUN KİPÖZ MANAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Crafts, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Gelişen teknolojiler, küresel moda sisteminin oluşmasına çok büyük katkı sağlarken, çevresel ve sosyal anlamda yıkıcı etkileri olan hızlı moda kavramının gelişimini de desteklemiştir. Hızlı moda sistemine karşı bir duruş sergileyen yavaş moda akımı ise yerel değerlere vurgu yaparken, el işçiliğine, zanaata dayalı nitelikli ve sorumlu tasarımların oluşumunda şeffaf ve döngüsel üretim modelinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Diğer taraftan teknolojik gelişim günümüzde yavaş tasarım hareketinin dahi görmezden gelemeyeceği bir noktadadır. Küresel moda sisteminin üretim ve tüketim yöntemlerinin yarattığı kısır döngüyü değiştirmek ve modayı yavaşlatmak için tasarımcılar yerel işletmeler ölçeğinde teknolojiden nasıl yararlanabilir sorusuyla yola çıkılan bu araştırmada sürdürülebilir bir yaklaşımla, yavaş moda hareketini temel alarak, bir üretim ve iletişim biçimi olarak kullanılan teknolojinin tasarımcılar ve yerel işletmeler üzerindeki etkisini ölçmeyi hedefler. Bu çerçevede çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet göstermekte olan küçük ve ortak ölçekli tasarım işletmelerinin teknolojiyi kullanma biçimleri analiz edilecektir. Bu işletmelerde çalışan tasarımcılarla yapılan anketler yoluyla teknolojiyi kullanma biçimleri, disiplinler arası çalışmaya ve iş birliğine olan yatkınlıkları ölçülürken, teknolojiyle biçimlenen bir tasarım pratiğinin yavaş moda kavramı ile olası ilişkisi araştırılmaktadır. Yavaş moda modelinde teknolojinin kullanımı ile ilgili olarak toplanan araştırma ve veriler, genç neslin, tasarımcıların, dijital araçlarla eğitimi üzerine fonksiyonel, yeniden kullanılabilir ve ekolojik bir yapı oluşturması için gerekli beceri, bilgi, tasarım yöntemlerinin anlaşılmasına zemin hazırlayacaktır. Yavaş moda akımının teknoloji ile olası ilişkisini sürdürülebilir bir yaklaşımla inceleyen bu çerçevede çalışma, şu sorulara yanıt aramaktadır. Teknolojik gelişme yavaş moda hareketine ne ölçüde katkıda bulunabilir? Teknoloji ve yavaş moda arasındaki çelişkili ilişkiden faydalı bir şey ortaya çıkarılabilir mi?
Özet (Çeviri)
Developing technologies have greatly contributed to the development of the fast fashion concept which has devastating environmental and social effects within the global fashion system. Slow fashion movement takes a stance against the fast fashion system and emphasizes local values and reveals the necessity of a transparent and circular production model for creating qualified and responsible designs based on crafts. However, technological developments cannot be ignored even by the slow fashion movement. This research asks, how the small and medium enterprises use technology in order to change the vicious circle created by production and consumption models and slow down the fashion. By conducting interviews and questionnaires with the SMEs in Turkey, the way they use technology, their tendency to interdisciplinary work and cooperation, the potential relationship between design practices that are shaped by technology will be investigated. The research and data collected regarding the use of technology in slow fashion models would create a foundation for understanding the necessary skills, know-how, and design methods for the young generation to create a functional, reusable and ecological structure in order to contribute to the training of designers with digital tools. While examining the relationship of the slow fashion movement with technology and a sustainable approach, working in this framework seeks to answer the following questions: To what extent can technological development contribute to the slow fashion movement? Can anything beneficial be revealed from the paradoxical relationship between technology and slow fashion?