Diz osteoartritli hastalarda izokinetik kas kuvveti ile fonksiyonel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between isokinetic muscle strength and functional performance in patients with KNEE osteoarthritis
- Tez No: 732890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli (OA) hastalarda alt ekstremite izokinetik kas kuvveti ile fiziksel performans, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesiydi. Gereç – Yöntem: Çalışma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'nde American College of Rheumatology (ACR) tanı kriterlerine göre diz OA tanısı alan bireyler tarafından gerçekleştirildi. Değerlendirmede, sosyodemografik ve klinik bilgiler kaydedildikten sonra diz ektansör ve fleksör kas kuvveti izokinetik cihaz (60°/sn'lik açısal hız / 5 tekrar, 180°/sn'lik açısal hız / 20 tekrar) yardımıyla ölçüldü ve tepe tork değeri kaydedildi. Fonksiyonel performans, fiziksel performans ve fonksiyonel durum olmak üzere iki başlıkta değerlendirildi. Fiziksel performans için 30 sn otur ve kalk (30sn OKT), süreli kalk ve yürü (SKYT), basamak (BT) ve 6 dk yürüme testi (6 DYT) uygulandı. Fonksiyonel durum için ise Western Ontario and McMaster Universitesi Osteoarthritis Index (WOMAC) ve Kısa Form-36 (KF-36) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 61'i kadın ve 19'u erkek olmak üzere toplam 80 kişi katıldı. Çalışmadaki bireylerin yaş ortalaması 56,98±7,71 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the relationship between lower extremity isokinetic muscle strength, physical performance, functional level and quality of life in patients with knee osteoarthritis (KOA). Materials and Methods: The study was carried out by individuals diagnosed with KOA according to the diagnostic criteria of the American College of Rheumatology (ACR) at Afyonkarahisar Health Sciences University Health Practice Research Center. In the evaluation, after recording sociodemographic and clinical information, knee extensor and flexor muscle strength was measured by isokinetic device (60°/sec angular velocity / 5 repetitions, 180°/sec angular velocity / 20 repetitions) and the peak torque value was recorded. Functional performance was assessed as physical performance and functional status. 30 second sit and stand test, timed up and go test, stair test and 6 minute walk tests were applied for physical performance. Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and Short Form-36 (SF-36) was used for functional status. Results: A total of 80 people, 61 women and 19 men, participated in the study. The mean age of the participants was 56.98±7.71 years.