65 yaş ve üzeri bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının aktif yaşlanma sürecine etkisi
The effect of healthy lifestyle behaviors on the active aging process of individuals age 65 and over
  1. Tez No: 732889
  2. Yazar: SERVET KALYONCUO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TEKİNSOY KARTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma 65 yaş ve üzeri bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının aktif yaşlanma sürecine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve analitik bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bulunan Geriatri polikliniğine randevulu sistem ile gelen 65 yaş ve üzeri bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 145 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırma verileri, 1 Ekim 2020-30 Mart 2021 tarihleri arasında Hasta Tanıtım Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II ve Aktif Yaşlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde ki-kare testi, iki gruplu değişkenlerin karşılaştırılmasında Student-t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi, sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek amacıyla Shapiro Wilks Testi kullanılmıştır. Nicel değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için Pearson korelasyon analizi, değişkenlerin etkisini belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Ölçek madde puanlarının geçerliliği için Cronbach alpha katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and analytical research to evaluate the effect of healthy lifestyle behaviors on the active aging process in individuals aged 65 and over. The research was conducted on individuals aged 65 and over who came to the Geriatrics Polyclinic in Erciyes University Health Application and Research Center by appointment. The sample of the study consisted of 145 elderly individuals who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Research data were collected between October 1, 2020 - March 30, 2021 using the Patient Information Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II and Active Aging Scale. Chi-square test was used to analyze the relationships between categorical variables in the evaluation of the data, Student-t test was used to compare two-group variables, one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare more than two groups, Tukey test was used as a multiple comparison test, and Shapiro Wilks Test was used to determine the conformity of continuous variables to normal distribution. Pearson correlation analysis was used to determine the direction and strength of the relationship between quantitative variables, and regression analysis was used to determine the effect of the variables. The Cronbach alpha coefficient was calculated for the validity of the scale item scores.