Kronik NON-spesifik bel ağrısı olan ve olmayanlarda fonksiyonel hareket analizi, fiziksel kapasite, kor endurans ve spinal mobilitenin karşılaştırılması
A comparison of functional movemenet screen, physical capacity, core endurance, and spinal mobility in people with and without chroni̇c non-specific LOW back pain
- Tez No: 732891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN CANER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı KNSBA'sı olan ve olmayan bireylerde fiziksel kapasite, fonksiyonel hareket analizi (FHA), kor enduransı ve spinal mobilitenin karşılaştırılmasıydı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası, 3 aydan uzun süre, spesifik olmayan bel ağrısı tanısı alan KNSBA'lı bireyler ve son 3 aydır bel ağrısı olmayan bireyler dahil edildi. FHA, FHA kiti ile, fiziksel kapasitesi Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), İki Dakika Adım Testi (İDAT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ile; kor enduransı McGill Kor Endurans Test Bataryası ile; spinal mobilitesi Spinal Mouse ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza 30'u KNSBA'lı hasta (yaş ortalaması 42,7 ±10,56) ve 30'u bel ağrısı olmayan birey (yaş ortalaması 42,03±7,28) olmak üzere toplam 60 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare physical capacity, functional movement screen (FMS), core endurance and spinal mobility in individuals with and without CNSLBP. Materials and Methods: Individuals aged 18-65 years, diagnosed with non-specific low back pain for more than 3 months, with CNSLBP and individuals who did not have low back pain for the last 3 months were included in the study. FMS was evaluated with the FMS kit; physical capacity with Timed Up and Go Test (TUG), Two-Minute Step Test (TMST), and Functional Reach Test (FRT); core endurance with the McGill Core Endurance Test Battery; spinal mobility with the Spinal Mouse. Results: A total of 60 individuals, including 30 patients with CNSLBP (mean age 42.7±10.56 years) and 30 subjects without CNSLBP (mean age 42.03±7.28), participated in our study.