Non-spesifik kronik bel ağrısı olan aktif ve sedanter ofis çalışanlarında propriyosepsiyon, denge ve psikososyal parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of proprioception, balance and psychosocial parameters in active and sedantary office workers with chronic non-spesific low back pain
  1. Tez No: 852675
  2. Yazar: STEFANOS GADİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamız, kronik non-spesifik bel ağrısına (NSBA) sahip, aktif ve sedanter ofis çalışanlarının; lomber propriyosepsiyon, denge, kinezyofobi, yaşam kalitesi, depresyon ve basınç ağrı eşiği parametreleri açısından incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya, 20-50 yaş aralığında, sedanter (n=15), fiziksel aktif (n=15) NSBA'lı ve sağlıklı (n=15) olmak üzere 45 ofis çalışanı dahil edildi. Lomber propriyosepsiyon değerlendirmesi için iPhone® inklinometresi, denge değerlendirmeleri için tek ayak üzerinde durma ve Y Denge testi, psikososyal parametrelerin değerlendirilmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği-17, Korku-Kaçınma İnanışlar Anketi, Kısa Form-12, Beck Depresyon Envanteri ve basınç ağrı eşiğinin değerlendirilmesi için JTECH Algometre kullanıldı. Üç grup arasında farklara LSD düzeltmeli Tek Yön ANOVA ve Kruskal Wallis Testi ile bakıldı. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0.05). Gruplar arasında; statik denge (p=0.0001), dinamik dengenin anterior (p=0.01), posteromedial (p=0.0001) ve posterolateral (p=0.0001) yönlerinde, sedanter bel ağrılı gruptan kaynaklanan fark gözlemlendi. Psikososyal parametrelerden kinezyofobide (p=0.0001), fiziksel yaşam kalitesinde (p=0.0001) sedanter bel ağrılı gruptan; korku kaçınma inanışlarının fiziksel aktivite ve iş alt boyutunda (p=0.002, p=0.0001), depresyonda (p=0.02) ise sağlıklı kontrol grubundan kaynaklanan anlamlı fark gözlenirken, mental yaşam kalitesi parametresinde fark gözlenmedi (p>0.05). Basınç ağrı eşiği parametrelerinde de gruplar arası anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Kronik NSBA'lı ofis çalışanlarında, fiziksel olarak aktif olunması; denge, kinezyofobi ve fiziksel yaşam kalitesi parametrelerini olumlu yönde etkilerken; lomber propriyosepsiyon, korku kaçınma inanışları, mental yaşam kalitesi, depresyon ve basınç ağrı eşiği parametrelerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate lumbar proprioception, balance, kinesiophobia, quality of life, depression, and pressure pain threshold (PPT) parameters in active and sedentary office workers with chronic non-specific low back pain (NSLBP). Forty-five office workers aged 20-50, including sedentary (n=15), physically active (n=15) with NSLBP, and healthy controls (n=15), were enrolled in the study. iPhone® inclinometer was used for lumbar proprioception, single leg standing and Y Balance Test for balance, Tampa Kinesiophobia Scale-17, Fear Avoidance Beliefs Questionnaire, Short Form-12, Beck Depression Inventory for psychosocial parameters and JTECH Algometer was used for PPT assessment. Differences among the groups were examined using LSD corrected One-Way ANOVA and Kruskal Wallis Test. A significance level of p0.05). Significant differences were observed in static balance (p=0.0001), dynamic balance in anterior (p=0.01), posteromedial (p=0.0001), and posterolateral (p=0.0001) directions, originating from the sedentary low back pain group. Kinesiophobia (p=0.0001), physical quality of life (p=0.0001) showed significant differences from the sedentary low back pain group; fear avoidance beliefs in physical activity and work subscales (p=0.002, p=0.0001), depression (p=0.02) were significantly different from the control group, while no difference was observed in mental quality of life (p>0.05). No significant differences were observed in PPT among the groups (p>0.05). In chronic NSLBP office workers, physical activity positively influenced balance, kinesiophobia, and physical quality of life, while it did not affect lumbar proprioception, fear avoidance beliefs, mental quality of life, depression, and PPT.