Epiphanies of queer melancholia in Michael Cunningham's A Home at The End of the World
Michael Cunningham'ın A Home at the End of the World adlı eserinde queer melankolinin tezahürleri
  1. Tez No: 732899
  2. Yazar: İLAYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, Sigmund Freud (1917) ve Judith Butler (1990)'ın görüşlerine dayanarak, melankoli kavramını ve duygulanım sürecini“Queer”melankoli çerçevesinde incelemektedir.“Sevilen bir nesnenin kaybı”queer bireylerin yaşamında melankoliye yol açabilecek etkilere sahip olduğundan, melankolinin queer karakterler üzerindeki davranışsal, duygusal ve sosyal etkilerinin queer bir roman kullanılarak incelenmesi amaçlanmaktadır: Michael Cunningham'ın A Home at The End of the World (1990) adlı eseri, 1960'lardan 1980'lere kadar uzanan dönemi kapsar. Romanın kahramanları incelenirken aile yapısından başlayarak üzüntü, hasret, keder ve cinsellik duygularından, hastalığa (AIDS) kadar uzanan bir süreç izlenir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept and affective process of melancholia in the framework of queer melancholia, based on the views of Sigmund Freud (1917) and Judith Butler (1990). As the“loss of a loved object”has effects that can lead to melancholy in the lives of queer individuals, it is aimed to examine the behavioural, emotional and social effects of melancholy on queer characters by using a queer novel: A Home at The End of the World (1990) by Michael Cunningham, spans the period from the 1960s to the 1980s. In analysing the protagonists of the novel, a process, starting from family structure, the feelings of sadness, longing, sorrow, and sexuality, and finally to the illness (AIDS), is traced.