Changing nature-human relations in catastrophic narratives of J.G. Ballard's the Drowned world
J.G. Ballard'ın felaket anlatılarından the Drowned World adlı romanında değişen doğa-insan ilişkileri
  1. Tez No: 732898
  2. Yazar: NİGER HACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, J.G. Ballard'ın The Drowned World (1962) adlı romanında dönüşen doğa-insan ilişkisini ve dünyadaki değişimler sonrası karakterlerin yaşadığı sıkıntıları çözümlemeyi amaçlamaktadır. Roman, doğal afetlerin dünyayı neredeyse yaşanmaz hale getirdiği gelecekte geçmektedir. Kurtulanlar Kamp Byrd'te yaşamakta ve romanın başkahramanları bilimsel bir proje için hareket eden lagünleri haritalandırmaktadır. Değişen çevreyle beraber, dönüşümün tam ortasında yer alan karakterler yeni fauna ve florayı anlamakta sorun yaşamaktadırlar. Tez, değişen iklim ve karakterler üzerindeki kıyamet sonrası etkilerin etrafında şekillendiğinden dolayı, iklim değişikliği romanı yansımaları, su sembolizminin gücünü ve felaket anlatısının kavramlarını içermektedir. The Drowned World'te, karakterlerin kopuk ilişkilerini çözümlemek için, tahrip edilmiş doğa tasviri, felaketlerin konumu ve süregelen değişimlerden etkilenen karakterlerin zihinlerinin analizi bir araya getirilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için de güncel doğa-insan ilişkisi, karakterlerin iç mekanları, çözülmüş özellikleri, şiddetli rüyaları ve güneye gitme istekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to decode the altered nature-human relations and the characters' struggle after the drastic changes on earth in J.G. Ballard's The Drowned World (1962). The novel sets in the future, in which the natural disasters caused the earth to become almost uninhabitable. The survivors live in Camp Byrd and the protagonists are on a scientific mission to map the shifting lagoons. Caused by the changing environment, characters are struggling to understand the new forms of fauna and flora, who are in the middle of a metamorphosis. Since this study is centered around the altered climate and its post-apocalyptic effects on the characters, it consists of climate change fiction reflection, the power of water symbolism, catastrophe narrative aspects. Depicting a destructed nature, relocating the position of the disasters, characters' minds analysis due to the ongoing changes are combined to evaluate The Drowned World for deciphering the disconnected characters. To achieve these goals, the ongoing human-nature relations, characters' inner spaces, their disintegration, their vivid dreams, and their will to head to the south are examined.