İslam bankalarının finansman politikası ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki rolleri
The finance policy of Islamic banks and their role in the economic development of developing countries
- Tez No: 732900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çok kısa bir zaman içerisinde, İslami bankacılık güvenilir ve sağlam ekonomik ilkelere dayandığını kanıtlamış ve özellikle küresel finansal krizler karşısında bir seçenek olma potansiyeli haline gelmiştir. Bununla birlikte, İslami finans endüstrisi için sağlam bir düzenleyici ve yasal yapı geliştirmek için özel politika araştırmalarına ve önlemlerine ihtiyaç vardır. İslami finansı kullanma motivasyonu, İslami borçluların ve ihraççıların Şeriat hukuku ilkelerine uygunluk göstererek İslami kurumlara ve dolayısıyla daha geniş çaplı davetlilere erişebilmeleridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde İslami bankacılık, Orta Doğu proje finans piyasaları için temel bir finansman kaynağı olmuştur ve bir dizi yüksek profilli petrol ve gaz proje finansmanı işlemleri İslami olarak yapılandırılmış finansmanı başarıyla içermektedir. Elde edilen sonuçlardan İslami bankalar ile geleneksel bankalar arasındaki farka ilişkin iki hipotez olduğu ortaya çıkmıştır. İlk hipotezde, etkililik veya güven açısından önemli bir fark olmadığı bulunurken, ikinci hipotezde ise erişimde farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, İslami bankalar ile geleneksel bankalar arasındaki hizmet geliştirmelerine yardımcı olacak farkları ve benzerlikleri göstermesi nedeniyle bankacılık sektörü literatürüne değer katmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, bu çalışmada güvenilen istatistiksel teknikler basit yüzde analizi, faktör analizi ve T-Testi'dir.
Özet (Çeviri)
In a very short time, Islamic banking has proven to be based on reliable and sound economic principles and has become a potential option especially in the face of global financial crises. However, specific policy research and measures are needed to develop a solid regulatory and legal structure for the Islamic finance industry. The motivation for using Islamic finance is that Islamic borrowers and issuers can gain access to Islamic institutions and thus to wider invitees by complying with Sharia law principles. Not surprisingly, Islamic banking has been a key source of finance for the Middle East project finance markets, and a number of high-profile oil and gas project finance transactions have successfully included Islamically structured finance. From the results obtained, it has emerged that there are two hypotheses regarding the difference between Islamic banks and conventional banks. In the first hypothesis, it was found that there was no significant difference in terms of effectiveness or trust, while in the second hypothesis, it was concluded that there were differences in access. This study adds value to the banking industry literature as it shows the differences and similarities between Islamic banks and traditional banks that will help them improve their service. In addition to all these, the statistical techniques trusted in this study are simple percentage analysis, factor analysis and T-Test.