Mersin ili bazı sulak alanlarının rotifera faunasının belirlenmesi
Determination of the rotifera fauna in some wetlands of Mersin province
  1. Tez No: 920246
  2. Yazar: FERİDE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sucul ekosistemlerde fitoplankton besin zincirinin ilk halkasını, zooplankton ise ikinci halkasını oluşturmaktadır. Üç önemli zooplankton grubundan birisi olan Rotiferler, bulundukları çevrenin değişimlere karşı hassasiyeti nedeniyle suların kalitesi, kirlilik düzeyi ve ötrofikasyon seviyesinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Mersin ili'nde rotifer faunasının belirlenmesine yönelik çalışmalar oldukça sınırlı kalması nedeniyle Mersin İli sucul ekosistemlerin rotifer türlerinin varlığı ve dağılımı hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu kapsamda Mersin ili bazı sulak alanlarındaki rotifer faunasını tespit etmek amacıyla 2023 –2024 tarihleri arasında beş sulak alandan (Alata Deresi, Mezitli Deresi, Cemilli Göleti, Müftü Deresi ve Mersin Üniversitesi Göleti) mevsimsel örnekler alınmıştır. Çalışma sonucunda Mersin İli'ndeki örneklenen sulak alanlarda rotifer gruplarından 6 familyaya ait toplam 9 takson bulunmuştur. Keretalla genusuna ait olan Keretalla cachearis ve Keratella tropica tüm mevsimlerde rastlanmış ve en baskın tür olmuştur. Keretalla cachearis ve Keratella tropica sırasıyla 152.778 ve 140.056 birey/m3 olarak Cemilli Göleti'nde belirlenmiştir. Çalışma süresince rotifer türlerinin takson ve birey sayılarında yaz aylarında belirgin bir belirgin bir artış gözlenmiştir. Mersin İli'nde çalışma yapılan sulak alanlarda daha önce çalışma yapılmamış olması, Rotaria makruru, Lecane luna, Lecane bulla, Keratella cachlearis, Keratella tropica, Epiphanes senta, Polyarthra sp., Brachionus sp. ve Trichotria sp. türleri için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
In aquatic ecosystems, phytoplankton are the first level of the food chain while zooplankton constitute the second level. Rotifers, one of the three major zooplankton groups, play a crucial role for determining water quality, pollution levels and eutrophication due to their sensitivity to environmental changes in their habitats. Studies on the rotifer fauna in Mersin Province are highly limited, leading to insufficient data on the presence and distribution of rotifer species in the regional aquatic ecosystems. In this study, samples were collected seasonally between 2023 and 2024 from the five wetlands in Mersin Province (Alata Stream, Mezitli Stream, Cemilli Pond, Müftü Stream, and Mersin University Pond) to identify the rotifer fauna in these regions. The study findings indicated that a total of 9 taxa belonging to 6 families of rotifers were identified in the studied wetlands of Mersin Province. Among these, Keratella cochlearis and Keratella tropica, both belonging to the genus Keratella, were consistently observed in all seasons and identified as the most dominant species. In Cemilli Pond, Keratella cochlearis and Keratella tropica were recorded with the densities of 152,778 individuals/m³ and 140,056 individuals/m³, respectively. A significant increase in the number of taxa and individuals of rotifer species was determined during the summer periods throughout the study period. Due to limited number of studies performed in these regions, this study also showed the first record for the species Rotaria macrura, Lecane luna, Lecane bulla, Keratella cochlearis, Keratella tropica, Epiphanes senta, Polyarthra sp., Brachionus sp., and Trichotria sp. in the wetlands of Mersin Province