Deterjanlarda lipaz enzim miktarının elektrokimyasal yöntemle tespit edilmesi
Determining the presence and amount of lipase enzyme in detergents by electrochemical method
- Tez No: 732956
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada; biyosensörlerin elektrolitik ortamdaki elektrokimyasal davranışı incelenip, elektrokimyasal metot kullanımı ile yüzey yapı oluşumu görüntülenerek uygulamaya yönelik kullanılabilecek bir biyosensör elde edilmiştir. Bu biyosensör yardımıyla çeşitli formlardaki deterjanların içerisinde doğal biyolojik katalizör ve temizleme ajanı olarak kullanılan minör girdi lipaz enziminin miktarı ve varlığı tespit edilmiştir. Burada enzimi tanıyabilecek bir kimyasal sensör varlığından söz edemediğimiz için biyosensör zorunluluğu oluşmuştur. Polimerlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinden yararlanarak bu özel ihtiyaç doğrultusunda uyarlanmış polimer kaplı biosensör yardımıyla lipaz enzimi tespiti yapılmıştır. Yine bu çalışmada tutturma materyali olarak altın elektrot, karşı elektrot olarak ise platin elektrot kullanılmıştır. Bu durum elektrokimyasal olarak ele alınmış olup yapılacak biyosensörün kimyasal çevreye verdiği elektriksel/kimyasal tepki üzerine ölçümler yapılmıştır. Bu çalışmada; Lipaz varlığı ve miktarı bilinen numunenin deneysel ölçümü ile tekrarlanabilir, tam miktar tespiti yapılabilmiştir. Yapılan testlerde oluşan kimyasal çevrede sitokiyometrik değişimler ölçülmüş ve deterjan içerisinde lipaz enzimi varlığı ile miktarı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The electrochemical behavior of the biosensors in the electrolytic environment, electrochemical methods and surface morphology were visualized and a biosensor that could be used for application was obtained. With the help of this biosensor, the amount and presence of lipase enzyme, which is the minor input used as a natural biological catalyst and cleaning agent in detergents in various forms, has been determined. Since we cannot talk about the existence of a chemical sensor that can recognize the enzyme, the necessity of a biosensor has arisen. By using the physical and chemical properties of the polymers, lipase enzyme detection was made by means of a polymer-coated sensor adapted for this special need. Again in this study, gold electrode was used as attachment material and platinum electrode was used as counter electrode. This situation was handled electrochemically and measurements were made on the electrical/chemical response of the biosensor to the chemical environment. In this study; the presence and amount of lipase can be replicated by experimental measurement of the known sample. Exactly quantifiable results were obtained. In the tests performed, the cytoichiometric changes in the chemical environment were measured and the presence and amount of lipase enzyme in the detergent was determined.