COVID-19 pandemisi döneminde pediatrik acil başvurularında tanısal ve sayısal değişikler: Tek merkez deneyimi
Changes of visits and diagnoses in pediatric emergency department during COVID-19 pandemic: A single center experinece
  1. Tez No: 732959
  2. Yazar: MUHAMMED İBRAHİM ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç:Birçok ülkede COVID-19 pandemisi döneminde pediatrik acil başvuruları yüzde 55 ile yüzde 80 oranlarında gerilemiştir. Ailelerin pandemi sırasında Çocuk acil Servislerinden kaçınmasının birkaç olası açıklaması olabilir. İlk olarak, ebeveynler hastane ortamında COVID-19'a yakalanma konusunda endişe duymuş olabilir. Bizim bu çalışmadaki amacımız Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi acillerine başvuran 18 yaş altı pediatrik hasta grubunun acillere başvuru paternlerinde meydana gelen değişiklikleri COVİD-19 pandemisi başlamadan önceki bir yıllık dönemle karşılaştırarak; bu bilgiler ışığında dünyadaki bu konudaki yapılan çalışma havuzuna katkı sunmaktır. Gereç ve Yöntem:Araştırmamızın evreniniSağlık BilimleriÜniversitesi Tıp Fakültesi Haydarpaşa Numune Çocuk acil ve Yetişkin acil birimlerine 11.03.2020- 11.03.2021 tarihleri arasında başvuran 18 yaş altı hastaların tamamı ile aynı birimlere 11.03.2019-11.03.2020 tarihleri arasında başvuran 18 yaş altı hastaların tamamı oluşturmaktadır (137.231 vaka). Hastaların cinsiyetleri,yaşları, başvuru tanıları, hospitalize edilip edilmediğinin bilgisi hastanemizin Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) den çekilerek retrospektif arşiv taraması yapılarak tanımlayıcı kesitsel bir çalışma oluşturulmuştur. Bulgular:Pre-pandemi döneminde(11.03.2019-11.03.2020 tarihleri arasında) Çocuk Acile başvuran travma dışı çocuk hasta (0-18 yaş) sayısı 86362 iken pandemi döneminde (11.03.2020-11.03.2021 tarihleri arasında) 22396 dır ve bu düşüş %74.06 oranında Çocuk Acile başvuran hasta sayısında azalışı göstermektedir. Pre-pandemi döneminde yetişkin acile başvuran travma nedeni ile başvuran çocuk sayısı 18128 iken pandemi döneminde başvuru sayısı 11528 e gerilemiştir. Bu değişim çocuk travma başvurularında pandemi döneminde bir önceki yıla göre %36,41lık bir düşüşü göstermektedir. Toplamda ise prepandemi döneminde 103.307 çocuk acillerimize başvuruken, pandeminin ilk yılında 33.924 çocuk hasta başvurusu olmuştur. Bu durum %67,16 lık bir düşüşe tekabül etmektedir. Prepandemi döneminde bireylerin %46,8'i (n=31908) kız, %53,2'si (n=36323) erkek, pandemi döneminde bireylerin %48,1'i (n=5223) kız, %51,9'u (n=5644) erkek olduğu belirlenmiştir. Prepandemi dönemi ve pandemi dönemi arasında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p=0,012).Prepandemi döneminde Acil Servislere üst solunum yolu enfeksiyonu ile başvuran 14515 kişi bulunurken, pandemi döneminde ise sadece 2733 kişi üst ix solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile başvurmuştur. Prepandemi dönemine görepandemi döneminde üst solunum yolu enfeksiyonu başvuru sayısında %81,17 oranında azalış meydana gelmiştir. Krup tanısı ile prepandemi döneminde 360 kişi gelirken, pandemi döneminde 16 kişi krup tanısı ile çocuk acile gelmiştir. Prepandemi dönemine görepandemi döneminde krup tanısı ile çocuk acile gelen kişi sayısında %95,56 oranında azalış meydana gelmiştir. Çocuk acile başvuru tanıları arasında prepandemi dönemine görepandemi döneminde en çok azalış olan 5 tanı; %95,56 ile Krup, %82,86 ile Otit, %81,17 ile Üst Solunum Yolu Hastalıkları, %79,54 ile Alt Solunum Yolu Hastalıkları olduğu tespit edilmiştir. Pandemi döneminde çocuk acile skabiyez tanısı ile 24 kişi bulunurken, pandemi döneminde ise 131 kişi Skabiyez tanısı ile başvurmuştur. 2019 yılına göre 2020 yılında Skabiyez başvuru sayısında %445,83 oranında artma meydana gelmiştir. Prepandemi döneminde KBB Travması olan 179 kişi bulunurken, pandemi döneminde ise 53 kişi de KBB Travması tespit edilmiştir; KBB Travması bir önceki yıla göre %70,39 oranında azalış meydana göstermiştir. Göz travmalarında ise pandemi döneminde bir önceki yıla göre %14,00 oranında azalma olduğu saptanmıştır (Tablo 4).Prepandemi döneminde acile başvuran travma sayısı günlük ortalama 87,71±40.14 kişi, pandemi döneminde acile başvuran travma sayısı günlük ortalama 31,49±14.24 kişidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pediatric emergency visits decreased by 55 percent to 80 percent during the COVID-19 pandemic in many countries. There may be several possible explanations for families avoiding Pediatric Emergency Services during the pandemic. First, parents may have been concerned about contracting COVID-19 in a hospital setting. Our aim in this study is to compare the changes in the admission patterns of pediatric patients under the age of 18 who applied to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital emergency departments with the one-year period before and the onset of the COVID-19 pandemic; In the light of this information, contribute to the literature on this subject in the world. Materials and Methods: The universe of our research consists of all patients under the age of 18 who applied to the Haydarpaşa Numune SUAM Pediatric emergency and Adult emergency units of the University of Health Sciences between 11.03.2020-11.03.2021 and all the patients under the age of 18 who applied to the same units between 11.03.2019- 11.03.2020. (137,231 cases). A descriptive cross-sectional study was created by scanning the retrospective archives by pulling the information of the patients' gender, age, admission diagnosis, whether they were hospitalized or not, from the Hospital Information Management System (HBYS) of our hospital. Results: While the number of non-traumatic pediatric patients (0-18 years old) admitted to the Pediatric Emergency Department during the pre-pandemic period (between 11.03.2019-11.03.2020) was 86362, it was 22396 during the pandemic period (between 11.03.2020-11.03.2021). It shows a decrease in the number of patients admitted to the Pediatric Emergency Department at a rate of 74.06. While the number of children admitted to the adult emergency department due to trauma was 18128 in the pre-pandemic period, the number of admissions decreased to 11528 during the pandemic period. This change shows a 36.41% decrease in child trauma admissions compared to the previous year during the pandemic period. In total, during the prepandemic period, 103,307 children applied to our emergency departments, while in the first year of the pandemic, 33,924 pediatric patients applied. This corresponds to a decrease of 67.16%. During the prepandemic period, 46.8% (n=31908) of the individuals were girls, 53.2% (n =36323) were male, 48.1% (n=5223) of the individuals were female and 51.9% (n=5644) were male during the pandemic period. A statistically significant difference was found between the prepandemic period and the pandemic period in terms of gender distribution (p=0.012). While there were 14515 people xi who applied to the PED with upper respiratory tract infection during the prepandemic period, only 2733 individuals visited for the upper respiratory tract infection during the pandemic period. . Compared to the pre-pandemic period, the number of admissions for upper respiratory tract infection decreased by 81.17% during the pandemic period. While 360 people were admitted with the diagnosis of croup during the prepandemic period, 16 people came to the pediatric emergency department with the diagnosis of croup during the pandemic period. Compared to the pre-pandemic period, there was a 95.56% decrease in the number of people who came to the pediatric emergency department with the diagnosis of croup during the pandemic period. Among the diagnoses of pediatric emergency admission, the 5 diagnoses with the highest decrease in the pandemic period compared to the pre-pandemic period; Croup with 95.56%, Otitis with 82.86%, Upper Respiratory Diseases with 81.17%, and Lower Respiratory Diseases with 79.54% were determined. While there were 24 people with the diagnosis of scabies in the pediatric emergency during the pandemic period, 131 people applied with the diagnosis of scabies during the pandemic period. Compared to 2019, there was an increase of 445,83% in the number of Scabies applications in 2020. While there were 179 people with ENT Trauma during the pre-pandemic period, 53 people were found to have ENT Trauma during the pandemic period; ENT Trauma decreased by 70.39% compared to the previous year. It was determined that there was a 14.00% decrease in eye traumas during the pandemic period compared to the previous year . The average number of trauma admitted to the emergency during the prepandemic period was 87.71±40.14 children per day, and the average number of traumas admitted to the emergency during the pandemic period was 31.49±14.24 children per day.