COViD-19 pandemi döneminde ve öncesinde çocuk acil servisine başvuran hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assessment of patients admitted to the pediatric emergency department in the COVİD-19 pandemic period and before
  1. Tez No: 836459
  2. Yazar: OSMAN FIRAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL TRABZON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: COVID-19 pandemisi ile birlikte acil sağlık hizmetlerine başvuran hastaların başvuru özelliklerinin değişmesi, salgın boyunca çocuk acil servislerindeki sağlık hizmetlerinin daha etkin verilmesi açısından önemlidir. Çalışmamızın amacı, çocuk acil servisimize COVID-19 pandemi dönemi öncesinde ve pandemi döneminde yapılan başvuruların değerlendirilip, salgının acil servis işleyişi üzerine etkisinin ve acile başvuran hasta profillerinin değerlendirilmesidir. Yöntem ve gereçler: Bu çalışmada, Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği'ne 11 Mart 2019 – 10 Mart 2020 (Pandemi öncesi dönem) ile 11 Mart 2020 – 11 Mart 2021 (Covid-19 pandemi dönemi) tarihleri arasında başvuran 1 ay - 18 yaş arası travma dışı 16730 hastanın demografik özellikleri, şikayetleri, tanı grupları ve tanıları, acil servisten çıkış durumları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra (yüzde, frekans) bağımsız grupların karşılaştırılmasında ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Changes in the application characteristics of patients who apply to emergency health services with the COVID-19 pandemic are important in terms of providing more effective health services in pediatric emergency departments during the pandemic. The aim of our study was to evaluate the applications made to our pediatric emergency department before and during the COVID-19 pandemic period, to evaluate the effect of the pandemic on the functioning of the emergency department and to evaluate the patient profiles admitted to the emergency department. Materials and Methods: In this study, we retrospectively compared the demographic characteristics, complaints, diagnostic groups and diagnoses, and emergency department discharge status of 16730 non-trauma patients aged 1 month to 18 years who were admitted to the Pediatric Emergency Department of Mustafa Kemal University Hospital between March 11, 2019 and March 10, 2020 (pre-COVID-19 pandemic period) and between March 11, 2020 and March 11, 2021 (COVID-19 pandemic period). In addition to descriptive statistical methods (percentage, frequency), chi-square test was used to compare independent groups.