Çocuklarda COVID-19 pandemisi'nin solunum yolu hastalığı sürveyansına etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic in children on respiratory track disease surveillance
- Tez No: 734451
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde 2019 yılının aralık ayında ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılarak salgına neden olan yeni bir koronavirüs tipi belirlenmiştir. Sanayi devrimi sonrasında hızlı artış gösteren hava kirliliği, yirminci yüzyılın başlarında geleneksel fosil yakıtların aşırı kullanımı sonucu, atmosferde sülfür dioksit (SO2) ve partikül artışına bağlı olarak solunum hastalıklarına bağlı ölümlerde ciddi artışlara neden olmuştur. Çocukluk çağında solunum yolu yakınmalarını ilgilendiren iki durumun retrospektif olarak karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin ortaya konulması çalışmamızın temel amacıdır. YÖNTEM: Araştırmamız retrospektif olarak planlandı. 1 Mart 2019-30 Mart 2021 tarihleri arasında solunum sistemi yakınmaları olan; öksürük, burun akıntısı, ateş yüksekliği, hırıltılı solunum ve nefes darlığı şikayeti ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran 0-18 yaş arasındaki toplam 40.233 hasta dahil edildi. PM10 ve SO2 verileri Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı Web Sitesi'nden alındı. Veriler, SPSS 26 istatistik paket program ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma), pearson korelasyon testi ve lojistik regresyon kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: Çocuk Acil Polikliniği'ne pandemi öncesi dönemde toplam 29.029 başvuru, pandemi döneminde ise toplam 11.204 başvuru yapılmıştır. Başvurularda %61.4 azalma görüldü. Pandemi öncesi ve sonrası dönemde; hava kirliliği ile çocuklarda solunum sistemi yakınmaları ile gerçekleşen acil servis başvuruları arasındaki anlamlı ilişki gösterilmiştir. SONUÇ: Pandeminin olumsuz etkilerinin yanında hijyen kurallarına uyulması, maske ve mesafeye dikkat edilmesi ile çocuklarda solunum yolu şikayeti ile acil servise başvurularda belirgin düşüş olduğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: A new type of coronavirus was identified in the city of Wuhan, China's Hubei province, in December 2019, which caused an epidemic by spreading all over the world. Air pollution, which increased rapidly after the industrial revolution, caused serious increases in deaths due to respiratory diseases due to the increase of sulfur dioxide (SO2) and particles in the atmosphere as a result of the excessive use of traditional fossil fuels at the beginning of the twentieth century. The main purpose of our study is to retrospectively compare two conditions that concern respiratory tract complaints in childhood and to reveal the relationship between them. METHOD: Our research was planned retrospectively. With respiratory system complaints between March 1, 2019, and March 30, 2021; A total of 40.233 patients aged 0-18 years who applied to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital with the complaints of cough, runny nose, fever, wheezing and shortness of breath were included. PM10 and SO2 data were obtained from the National Air Quality Monitoring Network Website of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change of the Republic of Turkey. Data were analyzed with SPSS 26 statistical package program. Descriptive statistics (number, percentage distribution, mean, standard deviation) were evaluated using the pearson correlation test and logistic regression. RESULTS: A total of 29,029 applications were made to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic in the pre-pandemic period, and a total of 11,204 applications were made during the pandemic period. There was a 61.4% decrease in applications. In the period before and after the pandemic; A significant relationship between air pollution and respiratory system complaints in children and emergency service admissions has been shown. CONCLUSION: In addition to the negative effects of the pandemic, it is noteworthy that there has been a significant decrease in the applications to the emergency service with respiratory tract complaints in children with the observance of the hygiene rules, attention to the mask and distance.