İnternet temelli uzaktan eğitim sürecinin öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi (SDÜ örneği)
Evaluation of internet-based distance learning process in terms of student opinions (SDU example)
- Tez No: 732974
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüzde yaygın olarak kullanılan internet temelli uzaktan eğitim sürecinin öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesidir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Geliştirilen ölçek formunun birinci bölümü“Kişisel Bilgiler”kısmı 10 sorudan ve ikinci bölümü“İnternet Temelli Uzaktan Eğitim Süreci ile İlgili Görüşler”kısmı ise 38 sorudan oluşmuştur. Ölçek formunun geçerliliği uzman görüşlerine göre belirlenirken, güvenirliği ise Cronbach-Alpha güvenirliğine göre 0,98 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Süleyman Demirel Üniversitesinde öğrenim gören 64'ü lisansüstü, 140'ı ön lisans, 396'sı lisans öğrencisi olan toplamda 600 katılımcı oluşturmuştur. Ölçek formu Google Forms'a aktarılıp bir bağlantı linki oluşturularak öğrencilerle paylaşılmış, araştırmanın veri toplama süreci Google Forms üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde ise ölçek formundaki her madde için betimsel istatistik (ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans) hesaplamaları yapılmıştır. Öğrencilerin internet temelli uzaktan eğitim hakkındaki görüşlerini ve çeşitli değişkenler arasındaki farklılığı incelemek amacıyla Faktör Analizi, T-Testi, Kruskal-Wallis H testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi, Games-Howell ve Tukey testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin %45'i uzaktan eğitim sürecini avantajlı görürken, %36'sı herhangi bir avantaj belirtmemiştir. Öğrencilerin %32'si uzaktan eğitimi tercih etmediğini belirtirken %40'ı gelecekte uzaktan eğitimi tercih edeceğini belirtmiştir. Süreçte en fazla yaşanan problemin ise bireysel olarak çalışmaktan kaynaklanan motivasyon sorunu (%40) olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin internet temelli uzaktan eğitime yönelik görüş düzeylerinin (X̄=3,61) yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin internet temelli uzaktan eğitim hakkındaki görüşleri cinsiyet ve öğrenim düzeyi doğrultusunda farklılık göstermezken sürecin takip edildiği araç, araçları kullanma düzeyi, erişim durumu, takip etme oranı, avantaj durumu, gelecekte tercih edilen eğitim sistemi, uzaktan eğitimi tercih etme durumu ve karşılaşılan problemler arasında istatiksel olarak farklılık görülmüştür. Çalışmada son olarak belirlenen sorunların çözülmesine ve benzer konularda yapılacak araştırmalara katkıda bulunacağı düşünülen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine students' thoughts on online distance education, which has recently widespread. General survey model was used in the research. In addition, the researcher used the scale she created herself as a data colleciton tool. The first section in questionnaire form is 'Personal Information' includes 10 questions and the second section is 'Opinions on online distance education period' includes 38 questions. While the validity of the scale is determined by experts, its credibility was calculated as 0.98 according to the Cronbach-Alpha credibility. The scale form was transferred to Google Forms and shared with the students to fill by creating a link, and the data collection process of the research was carried out online through Google Forms. The descriptive statistics method was used for each question in the questionnaire for the analysis of research data. Factor Analysis, T-Test, Kruskal-Wallis H, Single-Factor Analysis of Variance, Games-Howell, and Tukey tests are used for examining students' thoughts on internet-based distance education and the relevance between various variables. According to the conclusions of the research, although 45% of participants were favorable of online distance education, 36% of participants were not considered. Furthermore, while 32% of participants would not rather have online distance education, 40% of participants indicated they will prefer online distance education in the future. In the period of online distance education, it has been determined that there is a lack of motivation (40%) caused by studying individually which most common issue among participants. It was determined that the students' level of view towards online distance education was high (X̄=3.61). While students' thoughts on online distance education do not differ in terms of gender and education level, the research indicates that there was a statistical difference between students in terms of the tools they used, the level of using the tools, the access status of the tools, the rate of following courses, the advantage status levels, the preferred education system in the future, the issues encountered in the period of online distance education was followed.