Optik koherens tomografi anjiyografisi görüntüleri üzerinde damar ağı segmentasyonu ve damar ağının fiziksel özelliklerinin hesaplanması
Vascular structure segmentation on optical coherence tomography angiography images and calculation of physical properties of vascular structure
- Tez No: 732986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Göz Hastalıkları, Electrical and Electronics Engineering, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Optik koherens tomografi anjiyografisi (OCT-A) cihazları, göz içi damar yapılarının görüntülenmesini sağlayan tıbbi görüntüleme cihazlarıdır. Bu cihazlar tarafından üretilen görüntüler kullanılarak çeşitli göz hastalıklarının tespit edilmesi veya tedavi süreçlerinin takip edilmesi gibi işlemler yapılabilir. Ancak bunun için görüntülerin çeşitli gürültülerden arındırılması ve içerisindeki damar ağı yapısının segmente edilmesi gerekmektedir. Bu işlem için farklı görüntü işleme yöntemleri olmakla birlikte bunlardan bazılarının otomatik çalışmaması ve manuel olarak damar ağı yapısının seçilmesi gerekmesi gibi eksiklikleri bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında OCT-A görüntüleri üzerinde farklı görüntü işleme teknikleri kullanılarak damar ağı yapılarının segmente edilmesini sağlayacak bir yazılım geliştirilmiştir. Bunun için literatürde sıkça kullanılan Otsu eşikleme, Sauvola yerel eşikleme, Phansalkar yerel eşikleme gibi teknikler kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca segmentasyonu yapılmış damar ağı yapılarının fraktal boyutu, alanı, uzun ve kısa eksen uzunlukları gibi fiziksel özellikleri de hesaplanarak, segmente edilmiş bu ağ yapılarının gelecekte yapılabilecek farklı çalışmalar için kullanılabileceği de gösterilmiştir. Tüm bu işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi için bir kullanıcı arayüzü de hazırlanarak, OCT-A görüntülerinden damar ağını ayrıştırıp, ayrıştırılmış damar ağına ait çeşitli özelliklerin hesaplanabildiği bir analiz yazılımı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optical coherence tomography angiography (OCT-A) devices are medical imaging devices that provide intraocular vascular structures. Operations such as detecting different eye diseases or following the treatment processes can be performed by using the images which produced by this devices. However, for this operations the images must be cleared of various noises and the vascular structure must be segmented. While there are different image processing methods for this process, some of them has disadvantages such as not working automatically so vascular structure should be selected by hand. In this thesis, a software has been developed to reduce background noises and perform vascular structure segmentation on OCT-A images. Otsu's thresholding algorithm, Sauvola local thresholding and Phansalkar local thresholding techniques were used and the results were compared. Addition to them, different physical properties of segmented vascular structures such as fractal dimension, area, vertical and horizontal axes were calculated to show that this study can also be useful for further studies. In order to be easily used of this software by researchers, a graphical user interface is also designed.