The abjection of the African-American female figure and the state of being cast off through Morrison's Beloved and Paradise
Afrikalı-Amerikalı kadın figürün iğrençliği ve Morrison'ın Sevgilisi ve Cenneti aracılığıyla atılmış olma durumu
- Tez No: 732987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, köleliğin kaldırılmasından kaynaklanan“iğrenç”siyah kadın figürünün basmakalıp imgesinin başlangıcına bakmayı amaçlıyor. Bu imgenin, özgürleşme sonrası dönemde değişmesine rağmen iğrenç haliyle kalması ve Toni Morrison'ın Beloved and Paradise başlıklı romanlarının incelenmesi çalışmaları aracılığıyla keşfedilmiştir. Bu metinler, iğrenilen ve bu nedenle tiksindirici olarak kabul edilen kadınların hayatlarını araştırıyor. etraflarındaki beyaz kültürden ırksal ve kültürel farklılıkları nedeniyle ötekileştirilen bu kadınlara yapılan ayrımcılık akabinde cinsel, kültürel ve ekonomik birçok başka ihlale neden olmuş ve bu da Afro-Amerikan kadın figürünün sancılı bir biçimde a bir basmakalıp haline gelen ırkçı imgesinin oluşumuna katkıda bulunmuştur. Üstelik çoğu zaman böylesi bir iğrenme çemberi ile sınırlanan Afrikalı-Amerikalı kadınlar, tamamen siyah bir toplumda da tiksinti duymalarıyla sonuçlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, onların yolculuğunu yukarıda bahsedilen Toni Morrison metinleri yardımıyla sunarak bu romanlardaki kadınlardan nasıl siyah ve kadın oldukları için iğrenildiğini açıkamaktan ibarettir. Beloved romanıyla kölelik dönemi bağlamında iğrenç kavramı ele alınmış, Paradise romanıyla ise Afro-Amerikalı kadınların, özgürleşme sonrası, tamamen siyah toplum içinde bile nasıl iğrenç bir statü altında yaşamaya devam ettiğini göstermeyi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study will look at the inception of the stereotypical image of the abject black female figure created from the degradation of slavery. The image will change but remain in its abjected form through the post-emancipation period and will be explored through the works of Toni Morrison's Beloved and Paradise. These texts explore the lives of women who have been abjected and thus are considered repulsive. They have been othered for their racial and cultural differences from the white culture surrounding them. This discrimination in turn created many other violations, sexual, cultural and economic, that added to the racist stereotypical images of the African American female figure that became a painful cliché. Confined to a circle of abjection that more often than not restricted them to this image, African-American women might well become abjected in an all-black society. The principal objective of this study is to present their journey with the aid of the Toni Morrison texts mentioned above, and this paper will elucidate how women within these novels have been abjected for being black and women. Beloved will express abjection within the slavery period, and Paradise will show how African-American women continued to live an abject status, even within the post-emancipation, all-black society seen in the novel Paradise.