Analysis assessment of rotatable multi-story building subjected to wind loading
Rüzgar yükü uygulanmış döndürülebilir çok katlı binanın analiz değerlendirmesi
- Tez No: 732985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMJAD KHABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rüzgar yükü, 10 katın yüksekliğinden daha fazla olan binalar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı, binanın doğrultusu rüzgar yükünün azalmasında önemlidir. Ayrıca, yapılar rüzgarın doğrultularına göre basınçlar için elde edilmiş kritik kuvvetlere göre tasarlanmalıdır ve inşa edilmelidir. Çalışma için, 10 katı birbirini tekrar eden ve dikdörtgen formada olan, 12 katlı bir bina tercih edilmiştir. Onbirinci kat yapının merkezinde bulunan zemin kattan itibaren uzanan daire şeklinde betonarme duvardan oluşmaktadır ve yapının merkezi merdivenler ve iki adet asansör içermektedir. Onikinci kat ise döndürülebilir demir bir yapıdan oluşmaktadır. Binanın doğrultusu direkt olarak X doğrultusunda rüzgara direnç gösterecek şekilde tercih edilmiştir. Dikkate alınan rüzgar hızı 75 km/s'dir. Bu bağlamda, bu tez rüzgarın davranışının bu bina üzerindeki etkisini çalışmaya odaklanmıştır. Rüzgarın, son kattaki döşemenin rolü üzerindeki etkisini ve direkt olarak döşeme üzerindeki etkisini ve aşağı katlardaki etkisini araştırmak için ETAPS 2016 yazılımı kullanılmıştır. Dönen bölümün çevresine 8 adet demir kanat yerleştirilmiştir. Bina için en iyi rüzgar direncinin hangi açıda olduğunu belirlemek için, kanatlar birincide sıfır derece, ikincide ve üçüncüde 15 ve 30 derece olacak şekilde yerleştirilerek, 3 deneme yapılmıştır. Ölçek. En iyi rüzgar direnci derecesini belirlemek için. Üç test için yer değiştirme ve tork sonuçlarını aldık ve en iyi sonuçlar 30 derecedeydi.
Özet (Çeviri)
The wind load of buildings with a height of more than 10 floors has a great effect on the building, so the orientation of the building is important in reducing the wind load. Furthermore, structures must be designed and built for stresses obtained in directions for critical wind forces. A place was chosen for the construction of a 12-storey building, 10 of which are duplicate and rectangular in shape. The eleventh floor is a circular form of reinforced concrete walls located in the center of the building and extending from the ground floor where the center of the building contains stairs and two elevators. The twelfth floor is an iron structure that can be rotated. The orientation of the building towards the UX direction was chosen to directly counter the wind. The imposing wind speed was 75 km/h. On this basis, this thesis focused on studying the behavior of the effect of wind on this building. Where the computer analysis was used on ETAPS 2016 which is a program to know the effect of the wind on the floor from the role and effect of the wind on it directly and on the floors below it. Where 8 iron blades were placed and installed around the iron rotor. 3 tests of the building were carried out, the fins were set at zero degrees in the first test and the fins were set at 15.30 degrees in the second and third test. To determine the best degree of wind resistance. We obtained the results of displacement and torque for three tests, and the best results were at the 30 degree.