Gaz türbinli güç santralleri için azami güc üretim kontolü
Maximum power generation control for gas turbine power plants
- Tez No: 733026
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir gaz türbini, gazların ısı enerjisini mekanik işe dönüştüren bir tür türbin olan bir ısı motorudur. Bu çalışmada, üfleyici (blower) uygulama planlamasına yönelik yeni strateji, tanıtıldı. Gaz türbinlerini besleyen çalışma maddeleri, ısıtılmış gazlar veya diğer makinelerde üretilen ısıtılmış egzoz gazlarıdır. Gazlar geçerken kinetik enerjilerini türbin kanatlarına iletir. Bu türbinler, eş zamanlı ısı ve elektrik üretimi için sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gaz türbinlerinin gücü, birkaç kW'tan 300 MW'a kadar geniş bir aralıkta değişiklik gösterir. Çalışma gazlarını getirme yöntemine göre gaz türbinleri, izobarik (sabit basınçlı) ve izokronik (sabit hacim) olmak üzere iki türe ayrılır. Sabit basınçlı gaz türbinlerinde çalışma gazı, türbine yaklaşık olarak sabit basınçta girer ve bu tür bir türbinin basitleştirilmiş bir teorik modeli, Erickson-Brown çevrimidir. Sabit hacimli gaz türbininde çalışma gazı, türbine kısımlar hâlinde eşit hacimde (darbeli) girer. Bu tezde, gaz türbininin tasarım ve performans analizi için Simulink-Matlab'ı kullandı. ANAHTAR KELİMELER: Azami güç kontrolü, gaz türbini, Enerji santralleri,simülasyon Ocak 2021, 53 Sayfa Bilim Kodu: 91
Özet (Çeviri)
A gas turbine is a heat engine, a type of turbine that converts the heat energy of gases into mechanical work. In this study, the new strategy for blower application planning is introduced.Working substances are heated gases or heated exhaust gases produced in other machines and fed to gas turbines. The gases pass their kinetic energy to the turbine blades as they pass. These turbines are widely used in systems for simultaneous production of heat and electricity. They vary in a wide range of capacities, from a few kilowatts to over 300 MW. According to the method of bringing working gases, gas turbines are divided into two types: isobaric (constant pressure) and isochronous (constant volume). In constant pressure gas turbine, the working gas enters the turbine at approximately constant pressure, and a simplified theoretical model of such a turbine is the Erickson-Brown cycle. In a constant volume gas turbine, the working gas enters the turbine in portions (still pulsed). In this thesis we used the Simulink-Matlab to designing and performance analyzing of the Gas turbine. KEYWORDS: Control maximum power, gas turbine, power plants,simulation January 2021, 53 Page Science Code: 91