Analysis of the social representation of the marriage of underage girls problem in Turkey: Between the narrative of experienced actors and symbolic presentation of Turkish print and social media
Türkiye'de erken yaşta evlendirilen kız çocukları sorununun sosyal temsilinin analizi: Erken yaşta evlendirilen kadınların deneyimleri ile sorunun Türk yazılı ve sosyal medyasındaki sembolik temsili
- Tez No: 475516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Journalism, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Günümüzde, Dünya'nın belirli bölümlerinde olduğu gibi Türkiye'deki önemli problemlerden bir tanesi kız çocuklarının erken yaşta evlendirilme sorunudur. Bu çalışmada, erken yaşta evlendirilen kadınların kendilerini tanımlama şekilleri ile medya söylemleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu tezin amacı, ilk olarak Türkiye'de kız çocuklarının erken yaşta evliliklerinin analizini yaparak sebep ve sonuçlarını ortaya koymak; 18 yaşından önce evlenmiş kadınların çocuk yaşta evlilik tecrübelerini analiz etmek ve söz konusu kadınların çocuk evlilikleri sorununu nasıl algıladıklarını ortaya çıkarmaktadır. İkinci olarak ise konuyla ilgili yazılı basındaki haberleri ve sosyal medyada ilgili aktörler tarafından atılan Tweetleri analiz ederek medyanın konuyu ne şekilde yansıttığını görebilmek; söz konusu medya söylemleriyle söz konusu kadınların söylemlerinin uyumlu olup olmadığını incelemektedir. Bu bağlamda tez kapsamında iki farklı araştırma yapılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında 18 yaşından önce evlendirilen kadınlarla yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tezin ikinci araştırması kapsamında Türk yazılı basınında yayınlanan ilgili haberler ile Twitter'da paylaşılan ilgili Tweetler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda araştırmaların sonuçları karşılaştırılmıştır. Feminist teori üzerine kurulan bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today one of the important social problems in Turkey as well as in the world is the problem of marriage of underage girls. In this study, the relation between the way that these underage married women identified themselves and statements of media are investigated. The aim of this thesis is firstly to make analysis of marriages of underage girls in Turkey, find out its reasons and results and reveal the experiences of women who married before age of 18 and how these women perceive the child marriage problem. Secondly, it is aimed to analyze related news in Turkish print media and across Twitter posts and to find out how the media reflects this problem and if these news reports and Twitter posts' discourses correspond to the discourses of the women in question. The thesis consists of two types of field research. In the first stage of the research, a face-to-face, semi-structured interview is conducted with the women who married before their age of 18. In the second research, related news reports in Turkish print media and posts on Twitter are analyzed. Finally, the findings of two types of research are compared. This thesis, which is based on feminist framework theoretically, consists of five main chapters.