Orman endüstrisi kabuklarından aktif karbon eldesinin hidrojen depolama kapasitesinin belirlenmesi
Determination of hydrogen storage capacity of activated carbon production from forest industry shells
- Tez No: 733034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya nüfusundaki artış, şehirleşmenin ve sanayileşmenin çoğalması ile teknolojik gelişmeler enerjiye olan talebi hızla arttırmaktadır. Enerjiye olan bu talep beraberinde enerjinin depolanabilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Enerjinin depolanabilmesi amacıyla çeşitli ürünler ile farklı yöntemler çalışılmaktadır. Bu çalışmada hidrojen depolamak amacıyla Kastamonu İli'nin çeşitli bölgelerinden iki farklı ağaç türü (çam ve kayın) ham madde olarak kullanılmıştır. Nitrik asit ve Lityum hidroksit aktivasyon ajanları olarak kullanılmış ve farklı sıcaklıklarda aktif karbon elde edilerek yüzey alanları karşılaştırılmıştır. En çok yüzey alanına sahip türler arasında hidrojen depolama kapasiteleri kıyaslanmıştır. Çam ağacı kabukları ve kayın ağacı kabukları HNO₃ ve LiOH ile aktive edilerek kimyasal aktivasyon gerçekleştirilmiştir. Üretilen aktif karbonlar, fourier transform infrared-attenuated total reflectance spektroskopisi (FTIR-ATR), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Brunauer-Emmett-Teller (BET) kullanılarak karakterize edilmiştir. SEM ölçümlerinden laboratuvar ortamında üretilen aktif karbonların gözenekli bir yapıda oldukları, BET ölçümlerinden aktif karbonların farklı konsantrasyonlarla yüzey alanının fazlalaştığı ve FTIR-ATR ölçümlerinden de üretilen aktif karbonların karbon atomlarının bir araya gelmesi ile bir bütün oluşturdukları gözlemlenmiştir. Üretilen aktif karbon örneklerinin hidrojen depolama kapasiteleri 77 K ve 298 K 'da Hiden marka IMI PSI cihazı ile tayin edilmiştir. Ölçümler neticesinde kriyonejik sıcaklıklarda aktif karbonların hidrojen depolama kapasitelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. LiOH ile üretilen aktif karbonların her iki ağaç kabuğu türünde HNO₃ ile üretilen aktif karbonlardan daha yüksek hidrojen depolama kapasitesine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population, the increase in urbanization and industrialization and technological developments increase the demand for energy rapidly. This demand for energy has brought with it the need to store energy. In order to store energy, different methods are being studied with various products. In this study, two different tree species (pine and beech) from various regions of Kastamonu Province were used as raw materials to store hydrogen. Nitric acid and Lithium hydroxide were used as activating agents and their surface areas were compared by obtaining activated carbon at different temperatures. Hydrogen storage capacities were compared among the species with the most surface area. Chemical activation was carried out by activating pine bark and beech bark with HNO₃ and LiOH. Produced activated carbons were characterized using fourier transform infrared-attenuated total reflectance spectroscopy (FTIR-ATR), scanning electron microscope (SEM) and Brunauer-Emmett-Teller (BET). It has been observed from SEM measurements that the activated carbons produced in the laboratory have a porous structure, from the BET measurements the surface area of the activated carbons increased with different concentrations, and from the FTIR-ATR measurements, the activated carbons produced in the FTIR-ATR measurements formed a whole with the combination of carbon atoms. Hydrogen storage capacities of the produced activated carbon samples were determined at 77 K and 298 K with Hiden brand IMI PSI device. As a result of the measurements, it has been determined that the hydrogen storage capacity of activated carbons is higher at cryonegic temperatures. Activated carbons produced with LiOH were found to have higher hydrogen storage capacity than activated carbons produced with HNO₃ in both types of bark.