Pnömonektomi uygulanan küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında prognostik faktörler ve sağkalım analizi
Prognostic factors and survival analysis in non-small cell lung cancer cases with pneumonectomy
- Tez No: 894949
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUTLAY, ÖĞR. GÖR. YUSUF KAHYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pnömonektomi; akciğer kanserinde küratif cerrahi amaçlanan ancak önemli fizyopatolojik değişikliklere neden olan bir yöntemdir. Morbidite ve mortalitesi yüksek olan pnömonektomi başlı başına bir hastalık olarak tanımlanmaktadır ve hasta seçimi kritik önem taşır. Pnömonektomi öncesinde prognoz ve sağkalımla ilgili yeterli bilgi sahibi olunarak klinik deneyimin geliştirilmesi önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı; kliniğimizde KHDAK nedeniyle pnömonektomi uygulanan hastalarda sağkalım ve prognoza etki eden faktörleri araştırmak ve hasta seçim kriterlerine katkı sağlamaktır. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2012 ile Aralık 2021 tarihleri arasında KHDAK tanısı ile pnömonektomi uygulanan 205 hasta dahil edildi ve retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik, laboratuvar, radyolojik ve patolojik verileri ile morbidite ve mortalite için kullanılan risk belirleme ölçeklerinin sağkalım ile ilişkisi incelendi. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics 23 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile uygulandı. Hastaların postoperatif en az iki yıllık takiplerindeki genel ve nükssüz sağkalım verileri alınarak mevcut parametreler ile sağkalımın ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pneumonectomy, intended for curative surgery in lung cancer, causes significant physiopathological changes. With high morbidity and mortality, pneumonectomy is considered a disease in itself, making patient selection critical. Having sufficient information about prognosis and survival before pneumonectomy is essential for developing clinical experience. This thesis aims to investigate the factors affecting survival and prognosis in NSCLC patients undergoing pneumonectomy in our clinic and contribute to patient selection criteria. A total of 205 patients who underwent pneumonectomy for NSCLC at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery, between January 2012 and December 2021 were included and retrospectively analyzed. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics 23 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA). Overall and disease-free survival data from at least two years of postoperative follow-up were obtained, and the relationship between existing parameters and survival was investigated.