BİST'te işlem gören bankaların finansal analizi
Financial analysis of banks traded on BIST
- Tez No: 733047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel ekonomik sistemde teknolojik gelişmelerin etkisiyle pazarlama ve üretim alanlarında yaşanan değişimlerle birlikte sektör uygulamalarını takip etmek, düzenlemek ve artan rekabet koşullarına uyum sağlamak için finansal verilerin ve bilgilerin önemi büyük ölçüde artmaktadır. Organizasyonlarda ve sektörde pek çok tarafın kullandığı, finansal tabloların değerlendirmesini içeren finansal analiz kavramı organizasyonların finansal durumu hakkında bilgi veren önemli bir parametredir. Bilimsel yöntemler kullanılarak finansal analiz kavramının öneminin incelendiği bu araştırmada finansal analizin araç ve göstergeleri hakkında bilgi sunulmuştur. Bu bağlamda finansal analiz yöntemleri güvenilir kabul edilen Akbank, Garanti Bankası, Yapıkredi Bankası, Türkiye İş Bankası ve Halk Bankası gibi ticari bankaların kamuya açıklanan 2017-2020 yıllarına ait mali tabloları üzerine uygulanarak bankaların istikrar durumları incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde finansal analiz, ikinci bölümünde bankalar ve bankaların çeşitli boyutlarda finansal analizleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, bulgular ve analiz hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde edlde edilen veriler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Genel olarak araştırmada finansal analiz ile birlikte bankacılık sektöründe yaşanan kaosun nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the changes in the fields of marketing and production in the global economic system with the effect of technological developments, the importance of financial data and information increases significantly in order to follow and regulate sector practices and to adapt to increasing competition conditions. The concept of financial analysis, which includes the evaluation of financial statements, used by many parties in organizations and in the sector, is an important parameter that provides information about the financial status of the organizations. In this study, which examines the importance of the concept of financial analysis using scientific methods, information about the tools and indicators of financial analysis is presented. In this context, financial analysis methods were applied on the publicly disclosed financial statements of commercial banks such as Akbank, Garanti Bank, Yapıkredi Bank, Türkiye İş Bankası and Halk Bankası, and the stability status of the banks was examined. In the first part of the study, financial analysis is given, in the second part, information is given about banks and their financial analysis in various dimensions. In the third part, information about the research method, findings and analysis are given. Suggestions are presented by evaluating the data obtained in the results and recommendations section. In general, it is aimed to determine the causes of chaos in the banking sector together with financial analysis in the research.