Güçlü konveks fonksiyonlar için integral eşitsizlikler
Integral inequalities for strongly convex functions
  1. Tez No: 733068
  2. Yazar: ŞEYDANUR KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AVCI ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Atangana-Baleanu kesirli integral operatörleri yardımıyla güçlü konveks fonksiyonlar için eşitsizlikler üzerine hazırlanan bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan ilk bölümde eşitsizlikler teorisinin, konveks fonksiyonlar teorisinin ve kesirli analiz teorisinin tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde tez çalışmasına kaynak teşkil eden önemli tanımlara ve eşitsizliklere yer verilmiştir. Ayrıca bu bölüm güçlü konveks fonksiyonlar için daha önceden elde edilmiş olan bazı önemli eşitsizlikleri de kapsamaktadır. Üçüncü bölümde güçlü konveks fonksiyonlar için eşitsizlikler elde edilirken kullanılacak olan Atangana-Baleanu integral operatörlerini içeren iki lemma tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm güçlü konveks fonksiyonlar için Atangana-Baleanu integral operatörleri yardımıyla elde edilmiş olan sonuçları içermektedir. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümü ise tez çalışmasının kısa bir değerlendirilmesinin yapıldığı ve bazı önerilerin sunulduğu sonuçlar ve öneriler bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which is prepared on inequalities for strongly convex functions with the help of Atangana-Baleanu fractional integral operators, consists of five chapters. In the first chapter, which is the introduction, the historical development of the theory of inequalities, the theory of convex functions and the theory of fractional analysis is briefly mentioned. In the second chapter, important definitions and inequalities that constitute the source of the thesis study are given. This chapter also covers some of the important inequalities previously obtained for strongly convex functions. In the third chapter, two lemmas including Atangana-Baleanu integral operators to be used in obtaining inequalities for strongly convex functions are introduced. The fourth chapter contains the results obtained with the help of Atangana-Baleanu integral operators for strongly convex functions. The fifth chapter, which is the last part of the study, is the conclusions and recommendations section in which a brief evaluation of the thesis study is made and some suggestions are presented.