Ziya Gökalp'in bilim ve siyaset anlayışı
Ziya Gökalp's science and politic approach
  1. Tez No: 73308
  2. Yazar: BİLAL DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Ziya Gökalp X.X. y.y. Türk fikir hayatının en tesirli ve güçlü simalarından birisidir. Yaşadığı dönem Türk sosyal hayatında büyük değişimlerin olduğu dönemdir. Bu dönem, bir çok milleti bünyesinde barındıran, çok dinli, çok dilli, Osmanlı Devleti'nin dağıldığı ve ümmet-devlet anlayışından, milli devlet esasına dayalı Türkiye Cumhuriyet 'inin kurulduğu dönemdir. Sosyal hayatta meydana gelen değişmelerin bir çoğu ile Ziya Gökalp yalandan ilgilidir. Gökalp siyasi grupların bir mensubu olmakla kalmamış, aynı zamanda bir ilim adamı olarak da çeşitli yönleriyle sosyal hayat üzerindeki görüşlerini açıklayıp yazmıştır. Bu çalışmamızda Ziya Gökalp'in Bilim ve Siyaset hakkındaki görüşleri ele alınarak sosyolojik açıdan değerlendirmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gökalp'in hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş, eserleri kronolojik olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde Gökalp'in bilim hakkındaki görüşleri yer verilmiş, son bölümde ise Gökalp'in siyaset hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ziya Gökalp is one of the most effective voices of Turkish Philosophy in the 20th century. There had been huge revolutions in Turkish social life during his life time. İn this period, Ottoman Empire that shelters many multi- religional, and multi-lingual countries in its body was disintegrated and the idea of community-state was left and Turkish Rebuplic related to national principle was founded. Ziya Gökalp was interested in most of the metamorphosis of social life. He was not only the member of a political group, but he also declared his ideas with variety of ways to public as a professiion of his field. İn this study, Ziya Gökalp's ideas about science and politics are carefully examined and evaluated as sociolojical perspective. The research here consists of three parts. İn the first party, Ziya Gökalp's life and his works have been studied over, which are chronologically held with the importance of his era. İn the second part, Gökalp's ideas on science were stated; at the last part, Ziya Gökalp's opinions on politics have been reflected.