Sosyal bilgiler dersi bağlamında ilkokul öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algıları
Primary school students gender perceptions in the context of socialstudies course
- Tez No: 733152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYİT AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Sosyal Bilgiler dersi bağlamında ilkokul öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algılarını belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Uşak il merkezinde ilkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören 493 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul 4. Sınıf Öğrencilerinin Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın birinci alt problemi için elde edilen veriler Bağımsız Örneklem T-Testi ile, ikinci ve üçüncü alt problemler için elde edilen veriler ise One-Way ANOVA Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre toplumsal cinsiyet algılarının daha eşitlikçi yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Ayrıca sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan okullarda eğitim öğretimine devam eden öğrencilerin diğer okullardaki öğrencilere oranla toplumsal cinsiyet algılarının daha eşitlikçi yönde olduğu araştırma sonuçlarına yansımıştır. Araştırmanın bir diğer sonucunda ise ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça, çocuklarının toplumsal cinsiyet algılarının daha eşitlikçi olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre elde edilen bilgiler doğrultusunda toplumsal cinsiyet algısını ölçümünde kullanılan boyutların artırılması, toplumsal cinsiyet algısına etki eden faktörlerin kapsamının geliştirilmesi, Sosyal Bilgiler dersinde toplumsal cinsiyet eşitliği algısının kazandırılmasına ilişkin uygulamalı araştırmalar yapılması gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the gender perceptions of primary school students in the context of Social Studies course. Scanning design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consisted of 493 students studying in the fourth grade of primary school in the city center of Uşak. The data were collected with the“Gender Perception Scale of Primary School 4th Grade Students”developed by the researcher. The data obtained for the first sub-problem of the research were analyzed with the Independent Sample T-Test, and the data obtained for the second and third sub-problems were analyzed with the One-Way ANOVA Test. At the end of the research, it was concluded that female students' perceptions of gender are more egalitarian than male students. In addition, the gender perceptions of the students who continue their education in schools with a high socio-economic level are more egalitarian than the students in other schools. Another result of the study was that as the education level of the parents increased, their children's perceptions of gender were more egalitarian. In line with the information obtained according to the results of the research, suggestions such as increasing the dimensions used in the measurement of gender perception, developing the scope of the factors affecting the perception of gender, conducting applied research on gaining the perception of gender equality in the Social Studies course were presented.