Magnezyum metalinin borik asit çözeltilerinde çözünme kinetiği
Dissolution kinetics of magnesium metal in boric acid solutions
- Tez No: 733153
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, metalik magnezyumun borik asit çözeltilerindeki çözünme kinetiği incelenmiştir. Deneysel çalışmada borik asit derişimi, reaksiyon sıcaklığı, karıştırma hızı, ortalama tane boyutu ve katı/sıvı oranının magnezyumun çözünme hızı üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Magnezyum çözünme hızının borik asit derişimi ve reaksiyon sıcaklığının artmasıyla, katı/sıvı oranı ve tane boyutunun ise azalmasıyla arttığı tespit edilmiştir. Karıştırma hızının ise çözünme hızı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı gözlenmiştir. Elde edilen deneysel veriler kullanılarak magnezyumun borik asit çözeltilerindeki çözünmesini temsil eden bir matematiksel model oluşturulmuştur. Çözünme hızının birinci mertebe kinetiğe uyduğu tespit edilmiştir. Çözünme prosesi için aktivasyon enerjisi 40.12 kJ/mol olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dissolution kinetics of metallic magnesium in boric acid solutions was investigated. In the experimental study, the effects of the concentration of boric acid, reaction temperature, stirring speed, average particle size, and solid to liquid ratio were determined on the dissolution rate of magnesium. It was determined that the dissolution rate of magnesium increased with increasing boric acid concentration and reaction temperature, and with decreasing solid to liquid ratio and particle size. It was observed that the stirring speed has not a significant effect on the dissolution rate. A mathematical model representing the dissolution of magnesium in boric acid solutions was constructed using the experimental data obtained. It was determined that the dissolution rate obeyed the first order kinetic model. The activation energy for the dissolution process was calculated to be 40.12 kJ/mol.