Hesap verebilirlik bağlamında iç kontrol ve iç denetim süreçlerinin işleyişi
Functioning of internal control and internal audit process in the context of accountability
  1. Tez No: 733155
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF ÇAPIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde şirketlerin artan faaliyet hacmi ve şiddetli rekabet ortamı şirket ortakları ve paydaşlarının daha etkin yönetim sistemlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bunun sonucunda şirketler kurumsal yönetim alanındaki ilerleme ve gelişmeleri takip ederek bu alanda örgüt yapılarının daha etkin ve verimli yönetilmesi için değişim ve dönüşümü desteklemektedir. Kurumsal yönetimin önemli temel ilkelerinden biri hesap verebilirliktir. Hesap verebilirlik ilkesi, kurum faaliyetlerinin yasalara ve örgüt kurallarına bağlı olarak yönetilmesini amaçlamaktadır. Hiyerarşik olarak üst yönetim ve çalışanların yetki ve sorumlulukları kapsamında hesap vermesi önemli bir gerekliliktir. Hesap verebilirlik ilkesinin sağlanabilmesi önemli ölçüde iç kontrol ve iç denetim süreçlerinin mevcut ve işler durumda olmasına bağlıdır. Örgütlerde iç kontrol sisteminin üst yönetim tarafından sürekli olarak izlenmesi ve ihtiyaç duyulan alanlarda geliştirilmesi gerekmektedir. İç kontrol süreci üst yönetime bağlı şekillendiği ve uygulama imkânı bulduğu için iç kontrol faaliyetleri üst yönetimin tutum ve kararlarından etkilenebilmektedir. Bu nedenle örgüt bünyesinde üst yönetimden bağımsız bir iç denetim sürecinin bulunması ve bağımsız bir şekilde yönetim kurulu, ortak ve paydaşlara güvence hizmeti sunabilmesi gerekmektedir. Örgütlerde hiyerarşik olarak hesap verebilirliğin başarılı bir şekilde sağlanabilmesi iç kontrol ve iç denetim süreçlerinin uluslararası standartlar temelinde bütüncül ve sistematik olarak kurulması ve işletilmesi ile mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing activity volume of companies and the fierce competition environment increase the need for more effective management systems of company partners and stakeholders. As a result, companies follow the progress and developments in the field of corporate governance and support change and transformation for a more effective and efficient management of organizational structures in this field. One of the important basic principles of corporate governance is accountability. The principle of accountability aims to manage the activities of the institution in accordance with the laws and organizational rules. Hierarchical accountability of senior management and employees within the scope of their authority and responsibilities is an important requirement. Achieving the principle of accountability largely depends on the existing and functioning internal control and internal audit processes. The internal control system in organizations should be constantly monitored by the senior management and improved in the areas needed. Since the internal control process is shaped by the top management and has the opportunity to be implemented, internal control activities can be affected by the attitudes and decisions of the top management. For this reason, it is necessary to have an internal audit process independent from the top management within the organization and to be able to provide assurance services to the board of directors, partners and stakeholders independently. Successfully achieving hierarchical accountability in organizations is possible by establishing and operating internal control and internal audit processes in an integrated and systematic manner on the basis of international standards.