Mülteci çocuklarda okul temelli bilişsel aktivite eğitiminin bilişsel beceriler, akademik performans ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of school-based cognitive activity training on cognitive skills, academic performance and quality of life in refugee children
- Tez No: 733154
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Eğitim ve Öğretim, Occupational Therapy, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada mülteci çocuklarda okul temelli bilişsel aktivite eğitiminin bilişsel beceriler, akademik performans ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya savaşa ve travmaya maruz kalmış 13-16 yaş aralığındaki 34 mülteci çocuk dahil edildi. Çocuklar rastgele yöntemle müdahale grubu (n=17) ve kontrol grubu (n=17) olarak ikiye ayrıldı. Çocukların bilişsel beceri düzeylerini belirlemek için Loewenstein Ergoterapi Bilişsel Değerlendirme Testi; akademik performanslarını değerlendirmek için Okuma Hızı Testi ve Minnesota Yazı Yazma Testi; yaşam kalitelerini değerlendirmek için Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Her iki gruba yapılan ilk değerlendirme sonucunda müdahale grubuna günde 1 saat olmak üzere, haftada 2 gün toplam 10 hafta bilişsel aktivite eğitimi verildi. İkinci değerlendirmeler müdahale grubu için eğitim seanslarının bitiminde, kontrol grubu için 10. haftanın sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, this was aimed to examine the effects of school-based cognitive activity training on cognitive skills, academic performance and quality of life in refugee children. Thirty-four children aged between 13-16 years who were exposed to war and trauma were included in the study. Children were randomly divided into the intervention group (n=17) and the control group (n=17). Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment to determine the cognitive skill levels of children; Reading Speed Test and Minnesota Handwriting Test to assess their academic performance; the Pediatric Quality of Life Inventory was used to assess their quality of life. As a result of the initial evaluation of both groups, cognitive activity training was given to the intervention group for 1 hour a day, 2 days a week, for a total of 10 weeks. Secondary evaluations were repeated at the end of the training sessions for the intervention group and at the end of the 10th week for the control group.