Amatör futbolculara uygulanan dinamik core antrenmanlarının şut hızına etkisi
The effect of dynamic core training applied to amateur football players on shooting speed
  1. Tez No: 733184
  2. Yazar: ABDULLAH ALPEREN SİVRİHİSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Isparta yerel amatör lig futbolcularına uygulanan dinamik core antrenmanlarının şut hızına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan sporcular (n=22), rastgele örneklem yöntemi ile 11'i dinamik core grubu (DCG) (yaş: 21.00 ± 2.19yıl ve 11'i kontrol grubu (KG) (yaş: 26.55 ± 5.00yıl) olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. Sporculardan antrenman öncesinde, antrenmanın 6. Haftasının sonunda, son test olarak şut hızı ve şut isabet ölçümleri alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of dynamic core trainings applied to turkish amateur league football players on shoot speed. The footballers (n = 22) participating in the study were divided into two groups by using the random sampling method as follows: 11 footballers were assigned to the dynamic core group (DCG) (age: 21.00 ± 2.19) yearsand 11 footballers were assigned to the control group (CG) (age: 26.55 ± 5.00) years. Shot speed and shot hit measurements were taken from the athletes before the training, at the end of the 6th week of the training, as a post-test. SPSS 22 software package program was used for the statistical analysis of the obtained data.