Öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinin öğrencilerin örüntü konusundaki başarısına etkisi
The effect of flipped classroom model based on first principles of instruction to students' achievement in pattern
  1. Tez No: 642662
  2. Yazar: HACER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinin öğrencilerin örüntüler konusundaki başarılarına etkisinin incelemek ve öğrencilerin görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda karma araştırma desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bu desende deney grupları iki gruptan oluşmaktadır. Birinci deney grubuna dönüştülmüş sınıf modelinin temel varsayımlarına göre tasarlanan öğrenme ortamında örüntü öğretimi yapılmıştır. İkinci deney grubuna öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinde cebirsel örüntüler öğretimi yapılmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel sınıf modelinde sunuş yöntemi ile örüntüler öğretimi yapılmıştır. Araştırmaya üç farklı şubede öğrenim görmekte olan 79 sınıf öğretmenliği programı birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bağımlı değişkene göre denkleştirilen şubeler rastgele deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında dönüştürülmüş sınıf modeli ile öğrenim alan deney grubu katılımcılarının görüşleri alınmıştır. Ayrıca yalnızca ikinci deney grubunda yer alan ve amaçlı örneklem yöntemi ile örüntü başarı testi son test puanlarına göre başarı durumu yüksek, orta ve düşük seviyeden seçilen 6 katılımcının, öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinde aldıkları örüntü öğrenimlerine yönelik görüşleri incelenmiştir. Bu amaçla araştırmanın nitel kısmında, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel veri toplama araçları örüntü başarı testi, dönüştürümüş sınıf modeli değerlendirme anketidir. Nitel süreçte ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi, ilişkili örneklemler için t-testi analizi, tek faktörlü kovaryans analizi, betimsel istatistik ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinde öğrenim alan ikinci deney grubundaki öğrenciler ile dönüştürülmüş sınıf modelinin temel varsayımlarını sağlayan öğrenme ortamında örüntüler öğrenimi alan birinci deney grubundaki öğrencilerin örüntüler konusundaki başarıları arasında anlamlı farklılık yoktur. Deney gruplarındaki öğrenciler, örüntüler konusunu geleneksel sınıf modelinde sunuş yöntemi ile öğrenen kontrol grubundaki öğrencilere göre örüntüler konusunda daha başarılıdır. Deney gruplarının dönüştürülmüş sınıf modeline yönelik görüşlerinin alındığı anket verilerine göre, dönüştürülmüş sınıf modeli geleneksel sınıf modeline kıyasla sınıf içinde öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretici etkileşimini, sınıf dışında ise öğrenci-içerik etkileşimini artırmaktadır. Ayrıca öğrenciler, öğrenmelerinde aktif rol almalarının örüntüleri öğrenme süreçlerini olumlu etkilediğini, sınıf dışındaki materyallere ulaşmaktan ve kendi hızlarında öğrenmekten memnun kaldıklarını, yöntemin derse olan katılımlarını ve motivasyonlarını artırdığını ve bu yöntemi matematik derslerinde kullanmayı önerdiklerini belirtmişlerdir. Görüşme sorularından elde edilen bulgulara göre, öğretimin temel ilkeleri kuramına dayalı dönüştürülmüş sınıf modelinde yapılan örüntü öğretimine yönelik öğrencilerin ilk başta olumsuz olan duygu durumları, öğretimin sonunda olumlu yönde değişmiştir. Öğrenciler yönteme alışma sürecinde zorlanmamışlardır. Videoları öğretici bulmuş ve videolarla ilgili herhangi bir problem yaşamamışlardır. Sınıf dışı alıştırmalarını anlaşılır bulmuş, alıştırmalara yönelik dönütleri sınıf içinde almayı tercih etmiş ve alıştırmaları derste başarılı olmak, derse hazırlıklı gelmek için yapmışlardır. Eski bilgilerin hatırlatılması için sınıf dışında verilen yazılı materyalleri faydalı bulmuşlardır. Sınıf içinde kullanılan dijital araçların, öğrenmelerine ve motivasyonlarına katkısı olmuştur. Yöntemin en büyük avantajı, konuyu kendi hızında videolardan öğrenmedir. Yöntemde en çok sınıf içinde derslerin başında uygulanan Kahoot ile yapılan mini sınavları beğenmişlerdir. En az beğenilen unsurlar ise çalışma kâğıtlarındaki kuadratik örüntü sorularının zor ve uzun bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the flipped classroom model based on Merrill's first principles of instruction theory on students 'achievement in patterns and to determine students' views. For this purpose, exploratory sequential design, one of the mixed research designs, was used. In the quantitative part of the research, an experimental design with pretest-posttest control group was used. In this design, the experimental groups consist of two groups. For the first experimental group, pattern teaching was conducted in the learning environment designed according to the basic assumptions of the flipped classroom model. The second experimental group was taught patterns in the flipped classroom model based on the first principles of instruction theory. In the control group, patterns were taught using the presentation method in the traditional classroom model. In total 79 first grade students studying in three different branches in the primary school education program participated in the research. The branches that were matched according to the dependent variable were randomly assigned to experimental and control groups. In the qualitative part of the research, the opinions of the participants of the experimental group who received education with the flipped classroom model method were asked. In addition, the views of six participants in the second experimental group who were selected from high, medium and low levels according to the pattern achievement post-test scores with the purposeful sampling method regarding the pattern learning they received in the flipped classroom model based on the first principles of instruction theory were examined. For this purpose, a case study pattern, one of the qualitative research methods, was used in the qualitative part of the research. Pattern achievement test and flipped classroom model evaluation questionnaire were used as the quantitative data collection tools of the research. In the qualitative process, data was collected through semi-structured interviews with students. In the analysis of the data, one-way ANOVA, paired sample t-test, ANCOVA, descriptive statistics and content analysis were used. According to the findings obtained in the study, there is no significant difference between the students in the second experimental group who study in the flipped classroom model based on the first principles of instruction theory and the students in the first experimental group who learn patterns in the learning environment that provides the basic assumptions of the flipped classroom model. Students in the experimental groups are more successful in patterns than the students in the control group who learn the patterns in the traditional classroom model. According to the questionnaire, where the opinions of the experimental groups on the flipped classroom model were taken, it was stated that the flipped classroom model increased student-student, student-teacher interaction in the classroom and student-content interaction out of the classroom. In addition, students stated that taking an active role in their learning affects the learning of the patterns positively. They are satisfied with accessing materials out of the classroom and learning at their own pace, the method increases their participation and motivation in the lesson and they recommend using this method in other mathematics courses. According to the findings obtained from the interview, the emotional states that were initially negative about pattern teaching in the second experimental group were positive at the end of the education. Students did not have difficulty in getting used to the method. They found the video tutorials effective and had no problems with the videos. They have found out of class exercises to be understandable. They have found the text materials used outside the classroom useful to remind them of old information. The digital tools used in the classroom have contributed to their learning and motivation. The biggest advantage of the method is learning the patterns from videos at its own pace. In the method, they liked the mini exams with Kahoot, which were administered at the beginning of the courses in the classroom the most. Quadratic pattern questions on the worksheets are thought to be very difficult and long and this has been liked the least by the students.