Toplam kalite yönetiminin yönetim fonksiyonları ile ilişkisi
The Relationship between total qualty and management functions
  1. Tez No: 73319
  2. Yazar: FUAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN YÖNETİM FONKSİYONLARI İLE İLİŞKİSİ (BİR FABRİKADA UYGULAMA) Fuat ŞİMŞEK Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1998, Sayfa:122 Jüri: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Bu çalışmanın amacı, toplam kalite yönetimi ile yönetim fonksiyonları arasındaki ilişkiyi, toplam kalite yönetiminin uygulandığı bir işletmede uygulama yaparak ortaya çıkarmaktır. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yönetim fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümde ise toplam kalite yönetimi ve işletmelerde süreç olarak uygulanmasının yanında, yönetim fonksiyonları ile ilişkisi tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Toplam kalite yönetiminin uygulandığı bir işletmede, yönetim fonksiyonları ile ilişkisinin boyutları incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; Toplam kalite felsefesini örgütlerine tatbik etmek isteyen işletmelerin yönetim fonksiyonları ile toplam kalite arasındaki ilişkide yapılması gereken faaliyetlerdeki eksikliklerin, üretilen mal veya hizmetin kalitesini ve maliyetleri olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATİONSHİP BETWEEN TOTAL QUALITY AND MANAGEMENT FUNCTIONS (AN APPLICATION FOR A FACTORY) Fuat ŞİMŞEK Supervisor: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL 1998, Page: 122 Jury: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL The main objective of this study is to determine the relationship between total quality management and management functions by an aplicattion for a businnes which applies total quality management. The study cansists of 3 chapters. Management functions have been examined in the first chapter. Total quality management and its relation with management functions have been discussed. In the second chapter. In a businnes in which applies total quality management dimension its relation with management functions have been examined Acconding to the results of this study, it has been determined that some deficiencies activities requined for the relationship between busineses management functions and total quality management affect quality and cost of goods and services negative.