Ülkelerin bütçesinde tanıtım ve reklam gelir gider payları
Promotion and advertisement income-expenditure shares in the budgets of countries
  1. Tez No: 733212
  2. Yazar: ŞERİFE ARISOY TAMBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Reklamcılık, Economics, Finance, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ekonomiler arz ve talep dengesi üzerine kuruludur. Tüketicilerin taleplerini arttırabilmek için uygulanan politikalara reklam diyebiliriz. Devletler ülke içerisindeki bütün alanları (şehirler, sanatçılar, etkinlikler, müzeler, şarkılar vb.) ekonomik bir değer olarak kullanarak tanınırlıklarını arttırıp, ülkelerini bir marka olarak temsil etmektedirler. Ekonomiye kazandırılmaya çalışılan tüm bu değerler için bütün ülkeler bütçe ayırmaktadır. Bir ürünü markaya dönüştüren şey reklamdır ve devletler marka değeri yaratmak için en güvendikleri ürünlere yatırım yaparlar. Ülkeler ve markaları birbirlerinden bağımsız değildir. Uluslararası sınırların kalkması ile gelişen ticaret sadece ürünlerin alış verişi değil, düşüncenin, değerlerin ve markaların etkileşimidir. Bir ülkede refah ve gelişmişlik düzeyi ne kadar fazla ise ülke içerisindeki markalarında refah ve gelişmişlik düzeyleri yüksek konumdadır.
Özet (Çeviri)
Economies are located on the equilibrium of demand and supply. The applied policies to increase the demand of consumers can be called advertisement. The states represent themselves as a brand to increase their recognitions by using all the areas in the country (cities, artists, activities, museums, songs etc.). All countries allocate budget for all these values tried to add into the economy. The thing converting a country into a brand is advertisement and the states invest the products they trust much to create a brand value. The countries and their brands are not independent of each other. The trade developing with the eradication of international borders is not only exchnge of products; but also interaction of thought, values and brands. The higher the levels of welfare and development in a country, the higher the levels of welfare and development for brands in this country.