Türkiye'nin turizm tanıtımında reklam
Advertisement in Turkey's tourism promotion
- Tez No: 117127
- Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
215 ÖZET Turizm sektörü, dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerin başında yer almaktadır. Sınırlar ortadan kalktıkça, dünya daha da küçülmeye başlamış ve insanlar daha uzak mesafelere seyahat etme eğilimine girmiştir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi de iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle, ülkelerin turizm potansiyelleriyle ilgili bilgilere daha rahat ve hızlı ulaşılabilmesidir. Dünya turizminin en hareketli bölgelerinden biri olan Akdeniz, son yıllarda şiddeti giderek artan bir rekabet yaşamaktadır. Bu bölgede dünya turizminin önde gelen devleri; Fransa, ispanya, İtalya ile yeni gelişmekte olan ülkeler; Yunanistan, Portekiz, Türkiye yoğun bir rekabet içindedir. Dünya ve Akdeniz turizm pazarından daha büyük pay alabilmek ve rakip ülkelerle eşit şartlarda rekabet edebilmenin en önemli kriterlerinden birisi de ülkelerin turizm tanıtımı stratejileridir. Bu çalışmada; Akdeniz'in üç önemli turizm ülkesi Türkiye, İspanya ve Yunanistan'ın turizm tanıtımı stratejileri karşılaştırılarak, özellikle“reklam faaliyetlerinin”rekabette üstünlük sağlayıcı etkisi üzerinde durulmuştur. İspanya, turist sayısı ve turizm geliriyle dünya turizminin en güçlü ülkelerinden biri olarak, genel turizm politikası ve tanıtım faaliyetleri ile Türkiye için bir model ülke olma özelliği taşırken; Yunanistan ise Akdeniz Bölgesi'ndeki en büyük rakibimiz olarak, turizm verileriyle Türkiye'nin önünde yer almaktadır.216 Ülkelerin turizm tanıtımlarında en etkileyici faaliyetlerden biri olan“reklam”ın; Türkiye, İspanya ve Yunanistan'ın turizm tanıtımları içindeki yerinin değerlendirildiği bu çalışmada, üç ülke için yapılan karşılaştırmalar aşağıdaki kriterlerden oluşmaktadır.. Turizmin ekonomideki yeri. Turist sayısı. Turizm gelirleri. Hedef pazarlar. Turizm örgütlenme modeli. Turizm tanıtımı faaliyetleri. Tanıtım bütçeleri. Hedef pazarlarda tanıtım bütçesi. Tanıtım bütçesinin turist sayısı ve turizm geliriyle ilişkisi. Tanıtım bütçesi kaynağı. Tanıtım bütçesinin faaliyetlere dağılımı. Reklam faaliyetleri Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizde, turizm sektörünün beklentilere cevap verebilmesi, turist sayısı ve turizm gelirlerini olması gereken düzeyde arttı rabilmesi ve diğer ülkelerle eşit şartlarda rekabet edebilmesi için yeni bir turizm tanıtım modelinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
217 SUMMARY Tourism sector is one of the most changing and developing sectors among many other sectors in the world. As boundaries are no more visible around the world, our world become smaller and that is the reason why people tend to travel to far destinations. A major reason for this is that information on tourism potentials of countries is more available with the help of the developments at communications technologies. In the last years, there is a growing competition in Mediterranean region, which is one of the most crowded regions of the world tourism. Within the region, world tourism leaders France, Spain, Italy and developing countries such as Greece, Portugal, Turkey are in a great competition. Tourism promotion strategies of countries are most important criteria to have a bigger share of the world and Mediterranean tourism market and compete with other countries in equal conditions. In this study, tourism promotions strategies of the three major Mediterrenean tourism countries Turkey, Spain and Greece are compared with each other and especially the place and importance of“promotion activities”and competition affect of these activities are stressed. Spain is one of the leading countries in the world tourism market with the number of tourists and tourism income and it can be a model country for Turkey with its general tourism policies and promotion activities. On the other hand, Greece is our major competitor in the Mediterrenean region and situated beyond Turkey with its tourism data.218 The role of“advertisement”, which is one of the most efficient activities in the tourism promotions of countries, is evaluated within the tourism promotions of Turkey, Spain and Greece in this study and comparisions of these three countries are made according to following criteria. The role of tourism in economy Number of tourist Tourism income Target markets The model of tourism organization Tourism promotion activities Budget of promotion Budget of promotion in the target markets Relation of the promotion budget with the number of tourist and tourism income Source of promotion Distribution of promotion budget with the activities Advertisement activities In relation to the recent economic crisis Turkey faces, a new advertisement model for the tourism need to be developed, in order to satisfy the needs of the tourism market/increase the number of tourist and tourism income to the required level and to compete with the other countries in the equal level.