Contributions of web and mobile applications to rural development on the basis of product management: A case from GAP region
Ürün yönetimi temellerinde geliştirilen web ve mobil uygulamaların kırsal kalkınmaya katkıları: GAP bölgesinden bir örnek
- Tez No: 733220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tarım sektörü, insanlık tarihinin her döneminde nüfusun gıda ihtiyacını karşıladığı için hayati önemini korumaktadır. Ayrıca dünya tarihinde tarımsal üretimde yaşanan gelişmeler, teknolojik gelişmelere odaklanılması için gereken zamanlara ulaşmayı sağlamaktadır. Teknolojik ilerlemenin doğru bir şekilde uygulanması ve tarımsal üretimin iş süreçlerine entegre edilmesi, tarımsal üreticilerin, özellikle küresel olarak dezavantajlı bölgeler olan kırsal alanlarda tarımsal faaliyetlerini sürdürmelerine, teknolojik faydalara ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Tarımda ürün yönetimi temelleri ve teknolojik gelişmeler ışığında geliştirilen web ve mobil uygulamalar çiftçilere bilgiye ulaşma, pazara ulaşma ve tüketicilerle iletişim kurma imkânı sağlayarak fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, ürün yönetimi temellerinde geliştirilen web ve mobil uygulamaların kırsal kalkınmaya potansiyel katkılarının Türkiye'de GAP Bölgesi örneğinde üzerinden bir değerlendirme sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has maintained its vital importance as it meets the food need of the population in every period of human history. Also, the developments in agricultural production in world history allow to access to the times for focusing on technological developments. Correctly implemented and integrated technological advancement into business processes of agricultural production help agricultural producers to sustain their agricultural activities, especially in rural areas which are disadvantaged areas globally to reach the technological benefits. In light of the product management fundamentals and technological advancement in agriculture, web and mobile applications provide opportunities to farmers by offering to access the information, reaching the market and contacting consumers. This study aims to provide an evaluation of the potential contributions of web and mobile applications to rural development on the basis of product management fundamentals in the case of the GAP Region in Turkey.