Luxury brand management and costumers' online behavior of Turkish people during Covid-19 pandemic
Lüks marka yönetimi ve müşterilerinin Kovid-19 pandemisi sırasında Türk halkının çevrimiçi davranışları
- Tez No: 733233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sırasında müşteriler arasında lüks alışverişi artırmak için markaların ve şirketlerin lüks ürünlerin pazarlama ve reklam sürecini nasıl yönettikleri sorusuna cevap vermektir. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler çevrimiçi anket bağlantısı kullanılarak toplanmıştır. Amaçlı Örnekleme Tekniği kullanılmış olup, örneklem büyüklüğü ayda en az bir kez lüks ürün satın alan (N-100) Türk katılımcıdır. Katılımcıların yaşları 18 ile 45 arasında değişmektedir. Bu çalışmada kullanılan araç, toplam 16 madde ve 5 alt boyuttan oluşan Lüks Marka Yönetimi Ölçeği, İnovasyon (3 madde), Entegrasyon (3 madde), Marka Kimliği (3 madde) olmuştur. Öğeler), Dijital Teknoloji (3 öğe) ve Satın Alma Davranışı (4 öğe). Ölçek,“Kesinlikle Katılmıyorum”ve“Kesinlikle Katılıyorum”arasında değişen 5'li Likert tipi bir ölçekte derecelendirilmiştir. Toplanan veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edildi ve grafikler ve çizelgeler kullanılarak yorumlandı ve başlıca istatistiksel analizler Pearson Çarpım Moment Korelasyonu, Çoklu Hiyerarşik Regresyon analizi, tanımlayıcı analiz ve güvenilirlik analiziydi. Bu analiz bulgularına dayanarak, sonuçlar çıkarılmış ve sonuca varılmıştır. Sonuçlar, Lüks Marka Yönetiminin 4 alt ölçeğinin; İnovasyon, Entegrasyon, Marka Kimliği ve Dijital Teknoloji, Müşterilerin Satın Alma Davranışı ile önemli bir pozitif ilişkiye sahipti. Müşteriler, pandemi sırasında alışveriş yaparken fiyat ve kaliteden daha çok ayrıcalığı tercih ettiklerini bildirdi. Covid-19 salgını sırasında lüks markalardan alışveriş yapan müşterilerin“Entegrasyon”ve“Müşteri Satın Alma Davranışı”ile daha güçlü bir ilişkisi oldu. Çalışma, gelişmiş ve organize lüks marka yönetimi modelinin, markaların müşterilerin marka kimliğini ve satın alma davranışlarını artırmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Markaların müşterilere hızlı yanıt vermesini sağlamaları, dijital ve sosyal medyayı reklam, pazarlama ve satış amaçlı kullanmaları markalara önerilmektedir. Covid-19 pandemisinde bu kullanım arttığından, markalara döngüyü devam ettirmeleri ve daha fazla müşteri çeken tekniklerin uygulanmasını sağlamaları öneriliyor ve müşteriler markaya hayran olduklarında ve onun münhasırlığına, kalitesine ve trendine güvendiklerinde, emin olun. satın al.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to answer the question that how brands and companies manage the luxury goods' marketing and advertisement process to increase the luxury shopping among customers, during Covid-19 pandemic. Quantitative research method was used and data was collected using online survey link. The Purposive Sampling Technique was used, and the sample size was (N-100) Turkish participants who buy luxury products at least once a month. The participants ranged in age from 18 to 45. The tool used in the current study was Luxury Brand Management Scale which has 16 items in total and 5 sub-scales, Innovation (3 items), Integration (3 items), Brand Identity (3 items), Digital Technology (3 items), and Buying Behavior (4 items). The scale has been rated at a 5-point Likert scale ranging from“Strongly Disagree”and“Strongly Agree”. The collected data was analyzed using SPSS software and interpreted using graphs and charts and major statistical analysis were Pearson Product Moment Correlation, Multiple Hierarchical Regression analysis, descriptive analysis and reliability analysis.