Luxury fashion consumption after pandemic: The case of Turkey
Pandemi sonrası lüks moda ürünleri tüketimi: Türkiye'de vaka çalışması
  1. Tez No: 759728
  2. Yazar: MELİSSA ELİF GÜZEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÖZCANLI IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
COVID-19' un sektördeki genel ekonomik zararını ölçmek henüz çok erken olsa da, pandemi kesinlikle lüks moda endüstrisinin bazı temel yönlerini sarstı. Büyük olasılıkla, bu değişikliklerin bazıları kalıcıdır. İddia, dikey olarak entegre bir dağıtım modeline henüz tam olarak geçmemiş markaları da kapsamaktadır. Ayrıca, yeni müşterilere ulaşmak ve tüm koleksiyonlarının gelişimini finanse etmek için toptan satış kanallarına ihtiyaç duyan start-up'lar da ürün yelpazesindedir. Yeni zorluklar karşısında, en azından orta vadede imtiyaz modeli olmayan markaların lüks konumlandırmasını baltalayabilecek agresif ticaret ve indirim politikaları benimsemeleri muhtemeldir. Ayrıca ürkütücü ve yenilikçi pazarlama stratejileri de markaların odak noktasındadır. Birçok lüks moda markası, web sitelerinde ve sosyal medya platformlarında online defileler düzenleyerek yeni koleksiyonlarının tanıtımını yaptı. En etkili stratejilerden biri de lüks markaların müşterileriyle güçlü iletişimi olmuştur. Pandemi sürecinde müşteri davranışları değişirken, müşteri ilişkileri yönetimi marka yönetimindeki değerini artırdı. Pandemi döneminde uygulanan kapanma politikaları ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle lüks moda ürünlerinin satışları da azaldı. Ancak araştırmalar, pazara yeni bir müşteri grubunun, daha özel tatlara sahip bilinçli ve seçici bir müşteri kitlesinin, girdiğini gösteriyor. Bu tezde, Covid -19' un Türkiye'deki lüks tüketim üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlıyoruz. Pandemi sürecinde lüks tüketimin belirleyicilerini analiz etmek için bir anket tasarlandı. Bulgular, lüks moda pazarında tüketim davranışında ekonomik koşulların oldukça etkisi olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
While it is still too early to quantify the overall financial damage from COVID-19 on the industry, the pandemic has certainly shaken some fundamental aspects of the luxury industry. Most probably, some of these changes are permanent. The claim extends to brands that have not yet fully transitioned to a vertically integrated distribution model. Moreover, start-ups that need wholesale channels to reach new customers and finance the development of their full collections are in the range. In the face of new challenges, they are likely to adopt aggressive trade and discount policies, which can at least in the medium term undermine the luxury positioning of brands without a concession model. Also, startling and innovative marketing strategies are in the focus of brands. Many luxury fashion brands promoted their new collections by organizing online fashion shows on their websites and social media platforms. As the customer behavior has changed in the course of the pandemic, customer relationship management increased its value in brand management. Sales of luxury fashion products also decreased due to the closure policies and the travel restrictions during the pandemic period. However, studies show that a new customer group, a more conscious and selective customer base with more special tastes, entered the market. In this thesis, we aim to explore the effects of Covid -19 on the luxury consumption using the case of Turkey. A questionnaire was designed to analyze the determinants of luxury consumption during the course of pandemic. The findings reveal that economic conditions are highly effective in consumption behavior in luxury fashion market.