Metabolik sendrom hastalarında epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ile serum interlökin-17a düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between epicardial fat tissue thickness and serum interlekin-17a level in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 733232
  2. Yazar: ESRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZLEM HARMANKAYA KAPTANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Metabolik sendrom patogenezinde visseral yağ dokusu ve inflamasyon önemli rol oynamaktadır. Metabolik sendrom hastalarında epikardiyal yağ dokusu kalınlığı (EYDK) ile serum interlökin 17A (İL-17A) ve insülin direnci arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Ekim 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında polikliniğe başvuran ve metabolik sendrom tanısı konulan ardışık seçilen 80 hasta (23 erkek ve 57 bayan, ortalama yaş; 39.0 ± 11.5 yıl) ile benzer yaş ve demografik özelliklere sahip metabolik sendrom tanısı dışlanan, ardışık seçilen 80 hasta (16 erkek ve 64 bayan, ortalama yaş; 39.6 ± 9.4 yıl) da kontrol grubu olmak üzere toplam 160 hasta çalışmaya dahil edildi. Metabolik sendrom tanısı İDF-2005 kriterlerine göre konuldu. Hastalarda EYDK, TTE ile ölçüldü. İL-17A serum düzeyleri ELİSA yöntemi ile tespit edildi. Hastalarda insülin direnci HOMA-İR formulü ile hesaplandı. Bulgular: Açlık plazma glukozu, HDL, Trigliserit, GGT, AST, ALT ve açlık insülin değerleri metabolik sendrom grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksekti (P değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Visceral adipose tissue and inflammation have important roles in the pathogenesis of metabolic syndrome. This study, it was aimed to investigate the relationship between the epicardial adipose tissue thickness (EATT) and serum interleukin 17A (IL-17A) level, and insulin resistance in metabolic syndrome patients. Materials and Method: This study enrolled a total of 160 subjects, of whom 80 were consecutive patients (23 males, 57 females, mean age 39.0 ± 11.5 years) who applied to our outpatient clinic and were diagnosed with metabolic syndrome, and the other 80 were the consecutive patients as the control group with similar age and demographics (16 males, 64 females, mean age 39.6 ± 9.4 years), in whom the metabolic syndrome was excluded, between October 2013 and March 2014. The metabolic syndrome diagnosis was made according to IDF-2005 criteria. EATT was measured with TTE in the subjects. IL-17A serum levels were determined using the ELISA method. Insulin resistance was calculated with the HOMA-IR formula in the subjects.