A web tool to explore, annotate and classify the Acibadem breast cancer cohort RNAseq data with gene signatures and clinical/mutation data, according to molecular subtypes
Acıbadem meme kanseri kohortu RNA-seq verilerini gen imzalari ve klinik/mutasyon verileriyle moleküler alt tiplere göre keşfetmek, betimlemek ve sınıflandırmak için bir web aracı
  1. Tez No: 733247
  2. Yazar: KÜBRA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN KONU KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Onkoloji, Biostatistics, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Transkriptomik temelli yaklaşımlar, 2000'li yılların başından beri meme kanseri alt tipleri arasında moleküler heterojenliği ve farklı gen ekspresyon modellerini ortaya çıkarmıştır. Moleküler alt tiplerin kullanımı prognostik değerlendirme, terapötik etkinlik tahmini ve kohort çalışmalarının geriye dönük analizlerinde kliniklerde ve translasyonel araştırmalarda kullanımına yol açtı. Bu tezde, Acıbadem Meme Kanseri Kohortu (ABCC) RNA-seq verilerinin meme kanseri alt tipleri, moleküler alt tip belirleyicileri olan immünohistokimya (IHC), PAM50 ve SCMOD1 ile sınıflandırıldı. Sonuçlar, ABCC ve seçilen diğer beş halka açık veri genelinde yöntemlerin orta düzeyde uyumunu ortaya çıkardı. Ek olarak, ABCC ve TCGA-BRCA RNA-seq verilerinin sınıflandırılmasının güçlü bir şekilde gen imza seçimine bağlı olduğu gösterildi. Ayrıca, tahmin ediciler olarak PAM50 genleri ve TCGA-BRCA RNA-seq verileri ile eğitilmiş bir makine öğrenimi modeli veri kümelerinin dengesiz doğası nedeniyle ABCC ve MATADOR için orta düzeyde sonuçlar gösterdi. Tahmin ediciler olarak PAM50 genlerinin bir alt kümesini ortaya çıkartıldı. Ek olarak, R-Shiny tabanlı classABCC uygulaması, ABCC'nin altı gen imzasıyla kümelenmesini, ABCC ya da kullanıcı girdisi transkriptomik verilerinin moleküler alt tiplendirilmesini ve ve TCGA-BRCA RNA-seq eğitimli makine öğrenim modeliyle alt tiplerin tahminini kolaylaştırmak için geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Transcriptomics-based approaches have revealed the molecular heterogeneity and distinct gene expression patterns across breast cancer subtypes since the early 2000s. This led to the usage of molecular subtypes in clinics and translational research in prognostic assessment, therapeutic efficacy prediction, and retrospective analysis of cohort studies. In this thesis, breast cancer subtypes of Acıbadem Breast Cancer Cohort (ABCC) RNA-seq data were classified with immunohistochemistry (IHC), PAM50, and SCMOD1 as molecular subtype predictors. The results revealed the moderate concordance of the methods across ABCC and selected five other public datasets. In addition, it was shown that the classification of ABCC and TCGA-BRCA RNA-seq data strongly depends on the gene signature selection. Further, a machine learning model trained with TCGA-BRCA RNA-seq data and PAM50 genes as predictors showed moderate results for ABCC and MATADOR due to the imbalanced nature of datasets where feature importance revealed a subset of PAM50 genes as predictors. Additionally, the R-Shiny-based classABCC app was developed to facilitate clustering of ABCC with six gene signatures, molecular subtyping of ABCC, and prediction of subtypes with TCGA-BRCA RNA-seq trained machine learning model.