Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan araştırma görevlisi hekimlerde bel ağrısı sıklığı ve bazı ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
The frequency of low back pain in research assistantphysicians working in a training and research hospital and evaluation of somerelated factors
  1. Tez No: 733256
  2. Yazar: MURAT BAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HASDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki araştırma görevlisi hekimlerin bel ağrısı sıklığının saptanması, bel ağrısı rahatsızlığına sebep olan meslekle ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi ve bel ağrısının günlük ve çalışma hayatına etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Nisan- Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 469 araştırma görevlisi hekim oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmak amaçlanmış ve tüm hastane birimleri ziyaret edilmiş ve toplam 420 (%89,5) kişiye ulaşılmıştır. Veriler, sosyodemografik özellikler, uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ), bel ağrısı ile ilgili özellikler ve Oswestry Engellilik Endeksi olarak 4 bölümden hazırlanmış ve toplam 46 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla, katılımcıların kendilerinin doldurması sağlanarak toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Kişilerin tanımlayıcı özellikleri yüzdelik dağılımları, ortalama ± standart sapma (Ort ± SS), ortanca ve çeyrekler arası aralık (ÇAA) kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analizde Ki-kare, Shapiro-Wilk, Fisher, Student-t testi, Mann Whitney U, kullanılmış ve lojistik regresyon modellemesi yapılmış olup uyumu Hosmer-Lemeshow testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan araştırma görevlisi hekimlerin bel ağrısı nokta, dört hafta ve yıllık prevalans hızları sırasıyla; %45,5, %59,8 ve %71,0 olarak tespit edilmiştir. Bu hızlar non-spesifik bel ağrısı için sırasıyla %43,1, %57,7 ve %69,5 iken aktivite kısıtlayan bel ağrısı için %7,14, %15,95 ve %22,38'dir. Son dört haftada bel ağrısı yaşayan hekimlerin %96,8'i işe gelmeye devam etmiştir ve bu oran son on iki ayda bel ağrısı yaşayanlarda %96,0 olarak bulunmuştur. Çalışma grubunda yapılan iki değişkenli analizlerde; kadın cinsiyet, cerrahi bölümde görev yapma, IPAQ'a göre fiziksel olarak inaktif ya da çok aktif olma, hekim tanılı sürekli ilaç kullanımı gerektiren hastalığa sahip olma, psikolojik destek ihtiyacı olmasına rağmen destek almama, aylık 8 ve üzeri sayıda nöbet tutma ve kişinin kendisine rahatsız gelen bir sandalyede oturması ile bel ağrısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Çalışma grubuna yapılan lojistik modelleme sonuçlarına göre, kadın cinsiyet erkek cinsiyete kıyasla 1,662 kat; evli olmak bekâr olmaya göre 1,873 kat; cerrahi bölümde olmak dahili bölümde olmaya göre 1,806 kat; psikolojik destek ihtiyacı olmasına rağmen destek almama, ihtiyaç duymayan gruba göre 3,327 kat; psikolojik desteğe ihtiyaç duyup destek almak, ihtiyaç hissetmeyen gruba göre 2,339 kat oranlarında bel ağrısı görülme olasılığını artırdığı gösterilmiştir. Sonuç: Bel ağrısı sıklığının yüksek bulunduğu araştırma görevlisi hekimlerde bel ağrısının etkin tedavisi için tıbbi tedavinin yanında psikolojik sorunlara yönelik de destek verilmesi gerekmektedir. Görev yapan hekim sayısının arttırılması ile aylık nöbet sayılarının azaltılması ve iş yükünün azaltılması, hastane içindeki ergonomik olmayan yerlerin tespit edilip, iş sağlığı ve güvenliği göz önüne alınarak bu durumlara yönelik müdahaleler geliştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: In this sectional study, it is aimed to determine the frequency of waist pain of the research assistant physicians in a training and research hospital, and the determination of risk factors associated with the professions that cause waist pain discomfort and to reveal the effects of back pain and working life. Materials and Methods: The research was conducted between April - June 2021. 469 Research Assistant physicians who work at the Education Hospital of the study. The purpose of reaching the entire universe and all hospital units have been visited and total 420 (89.5%) were reached. Data were prepared as 4 sections and through a total of 46 questions, the participants were collected by filling the participants themselves. Physical activity level was assessed using the Turkish version of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The data obtained in the study were evaluated with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 package program. In order to examine the identifier properties of individuals, percentage distributions were used in the mean ± standard deviation, median and quarters interval. In the statistical analysis Shapiro-Wilk, Fisher, Student-T test, Chi-Square, Mann Whitney U, was used and logistic regression modeling has been made and evaluated by Hosmer-Lemeshow test. Results: The point of respondent participating in the study was found to be 45,5%, 59,8% and 71.0%, four weeks and annual prevalence rates, respectively. These speeds for non-specific low back pain are 43.1%, 57.7% and 69.5%, respectively, 7.14%, 15.95% and 22.38% for activity restrictive back pain. 96.8% of the physicians living in the last four weeks continued to work and this rate was 96.0% in the last twelve months. In the bivariate analysis, female gender, working in the surgical department, being physically inactive or very active according to IPAQ, having a physician-diagnosed disease that requires continuous drug use, not needing professional psychological support and not getting any, having 8 or more shifts per month, and self-esteem Sitting in an uncomfortable chair was found to be statistically associated with low back pain. Marital status, having a child, body mass index, economic status, smoking and alcohol use, daily standing time, sitting for a long time without changing positions, sitting for long periods without lying down, bending over/reaching excessively, lifting a heavy load was not statistically associated with low back pain. O Odds Ratio (OR) for low back pain in a logistic regression model; female gender is 1.662 times more than male gender; being married is 1,873 times more than being single; being in the surgical department is 1.806 times more than being in the internal department; not receiving psychological support despite the need for it, 3,327 times compared to the group that did not need it; needing and receiving psychological support was 2,339 times higher than the group that did not need it. Conclusion: For the effective treatment of low back pain in research assistant physicians with a high frequency of low back pain, support should be provided for psychological problems in addition to medical treatment. It is recommended to increase the number of physicians working, to reduce the number of monthly shifts and to reduce the workload, to identify non-ergonomic places to plan interventions for these areas within the hospital and within the scope of occupational health and safety services.