Gestasyonel diabeti olan gebelerde 24-26 gebelik haftası ile 36-38 gebelik haftalarındaki karotis intima media kalınlıklarının karşılaştırılması
Comparison of carotis intima media thicknesses at gestational weeks 24-26 and 36-38 in pregnant women with gestational diabetes.
- Tez No: 733255
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Diyabet mellitus ateroskleroz ve kardiovaskuler hastalıklar açısından bilinen bir risk faktörüdür ve karotis intima media kalınlığı (KIMK) subklinik aterosklerozun bir belirtecidir. Bu çalışmada prediabetik bir durum olarak kabul edilen gestasyonel diabetes mellitusu (GDM) olan gebelerde KİMK ölçümünün normal gebelerden farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Bu prospektif çalışma hastanemiz obstetrik kliniğinde 01.07.2012 ve 01.07.2013 tarihleri arasında yapılmıştır.24-28 gebelik haftalarında ve 75 gram oral glikoz tolerans testi (OGTT) ile GDM olarak tanı almış 30 GDM olan gebe ile 30 sağlıklı gebe çalışmaya alındı. Tüm katılımcıların kan HDL, LDL, TG, HbA1C ve CRP düzeyleri bakıldı. Vücut kitle indeksi (VKİ) ve KİMK ölçüldü. GDM tanısı alan gebelere uygun tedavi düzenlendi. Olgu ve kontrol grubundaki tüm gebelerin KİMK ölçümleri son adet tarihine göre 36-40 gebelik haftalarında ikinci kez tekrarlandı. Olgu ve kontrol gruplarının birbirleriyle ve farklı trimesterdeki KİMK ölçümleri karşılaştırıldı. Bulgular: GDM ve kontrol grubundaki gebeler karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş ortalaması, gravida, HbA1C, HDL, LDL, TG düzeyleri ve VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. GDM ve kontrol grubundaki gebelerin ikinci trimester ortalama KİMK ölçümleri sırasıyla 5.516±0.748 mm ve 4.983 ±0.724 mm olarak bulundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (Mann Whitney U test p=0.016). GDM olan gruptaki gebelerin ikinci ve üçüncü trimester KİMK arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Kontrol grubundaki gebelerin ikinci ve üçüncü trimester KİMK arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: DM olan gebelerin ikinci trimester KİMK sağlıklı gebelerden fazlaydı. Bu durum GDM olan gebelerin ateroskleroza yatkınlıklarının olduğunu göstermektedir. GDM olan gebelerin uygun şekilde tedavi edilmeleri durumunda KİMK artışı önlenebilir. KİMK ölçümü ve GDM ile ilgili yapılacak daha geniş çaplı araştırmalar neticesinde diyabetik hastalarda ateroskleroza sebep olan mekanizmalar daha iyi anlaşılabilir ve bu hastaların ileriki hayatlarında KVH'a bağlı mortalite ve morbiditeye maruz kalmasını önleyecek yeni stratejiler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus is a known risk factor for cardiovascular disease (CVD) and carotis intima media thickness (CIMT) is marker of subklinik atherosclerosis. In the present study we investigated the differences between patients with gestational diabetes mellitus (GDM) which is considered as a prediabetik status and normal pregnant women on CIMT measurement. Materials and Methods: This prospective study was conducted in our obstetric clinic between 01.07.2012 and 01.07.2013. Thirty patients with GDM and 30 unaffected pregnant women according to 75 gr OGTT at their 24-28 gestational weeks were included. Blood HDL, LDL, TG, HbA1C and CRP levels, BMI and CIMT of the all participants were measured. Adequate treatment was administrated the patients with GDM. CIMT measurements of the both groups were repeated at 36-40 gestational weeks. A comparison of the measurement was made between two groups and at different trimester. Findings: No statistically significant differences were observed between two groups on mean age, gravida, HbA1C, HDL, LDL, TG levels and BMI value. The mean CIMT measurements of the participants with and without GDM were 5.516±0.748 mm and4.983 ±0.724 mm, respectively. The differences between two groups were statistically significant (Mann Whitney U test p=0.016). No statistically significant differences observed between second and third trimesters of the GDM group on CIMT measurements. No statistically significant differences observed between second and third trimesters of the control group on CIMT measurements. Result: The CIMT measurements of the patients with GDM are higher than unaffected pregnant women. These findings show that patients with GDM have predisposition for atherosclerosis. An adequate treatment of the GDM may avoid the increase of CIMT. Further large studies on CIMT and GDM can help us to understand the underlying mechanism of atherosclerosis due to diabetes and preventive strategies to reduce cardiovascular morbidity and mortality may be helpful for these patients.