Kalp dışı ameliyat uygulanan çocuklarda genel anestezide kullanılan ilaçların kalp aritmojenliğine etkileri
The effects of drugs used in general anesthesia on heart arthmogenic in children with non-cardiac surgery
  1. Tez No: 733257
  2. Yazar: GAFFARİ TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda pek çok ilacın kardiyak yan etkilerini olduğu bilinmektedir. QT süresinin uzun olduğu hastalarda genel anestezi altında hayatı tehdit eden aritmiler ve ani ölümlerle karşılaşılmaktadır. Bu nedenle özellikle son yıllarda, çocuklarda genel anestezide kullanılan ilaçların atriyal ve ventriküler ritme etkisini araştıran birçok araştırma yapılmıştır. Biz de hastalarımızda kalp dışı ameliyatlarda genel anestezi uygulanan hastalarda kulanılan ilaçların kalp ritmine etkisini değerlendirmek üzere bu çalışmayı planladık. Bu nedenle atriyal aritmilerin göstergesi olan P dalga dispersiyonunu, ventriküler aritmojenliği belirleyen QT dispersiyonunu ölçerek anestezik ilaçların kalp ritmi üzerine etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2013-2014 yılları arasında Çocuk Cerrahisi servisinde kalp dışı ameliyatlarda genel anestezi uygulanan 0-18 yaş arası 71 gönüllü hasta alındı. Kalp hastalığı olan, UQTS'ye yol açabilecek ilaç kulanım öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Genel anestezi sırasında kullanılan anestezik ilaçlar propofol, fentanil ve sevofluran idi. Bazı hastalara roküronyum (19 hasta),neostigmin (6 hasta), ondansetron (3 hasta), atropin (6 hasta) uygulandı. Tüm hastaların EKG ölçümleri Nihon Kohden marka 6 kanallı, 12 derivasyonlu elektrokardiyogram cihazı ile deneyimli bir EKG teknisyeni tarafından yapıldı. EKG kayıtları ameliyattan 30 dk öncesinde sakin bir odada, ameliyattan 60 dk sonra yatağında elde edildi. P dalgası, QT ve QTc intervalleri ve T dalgasının 12 derivasyondaki minimum ve maksimum süreleri ile dispersiyonları hesaplandı. Elektronik cetvel ölçümleri için tüm EKG kayıtları önce bilgisayara aktarıldı. Daha sonra EKG dokumanları x 200 büyütme ile Microsoft Office Picture Manager programı ile açılarak MB Ruller programı ile elektronik cetvel ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanıldı. Bulgular: Tüm olguların Pmin ve PR intervali ameliyat sonrasında daha yüksek bulundu. PDD, T dalgası dispersiyonu ve QTc dispersiyonu ameliyat sonrası daha düşük idi. Roküronyum alan hastaların T dalga dispersiyonu ameliyat sonrası daha düşük saptandı. Roküronyum almayan hastaların Pmin, PR intervali ve Tmin değerlerinde ameliyat sonrasında artış olduğu gözlendi. Roküronyum almayan hastaların P dalga dispersiyonunda ameliyat sonrasında azalma saptandı. Roküronyum alan ve almayan hastaların ameliyat sonrasında EKG'lerin değerlendirilmesinde herhangi bir fark gözlenmedi. Sonuçlar: Çocuklarda ameliyat öncesi EKG'nin rutin prosedüre girmesinin gerektiği düşünülmelidir. Özellikle sağırlık, parmak anomalisi, senkop, nöbet ve ailede kalp hastalığı öyküsü olan çocuk ve erişkinlerde mutlaka ameliyat öncesinde EKG çekilmesi gerekliliğini vurgulamak istiyoruz. Ayrıca çalışmamızda kulanılan propofol, sevofluran ve fentanilin çocuklarda rutin anestezide kulanılmasında herhangi bir sakınca olmadığını tespit ettik. Kas gevşetici olarak kulanılan roküronyum alan ve almayan grup arasında bir farklılık saptamadık. Bu nedenle roküronyum çocuk hastalarda genel anestezide güvenle kulanılabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In recent years, it is known that many drugs have cardiac side effects. Life-threatening arrhythmias and sudden deaths are encountered under general anesthesia in patients with long QT duration. For this reason, especially in recent years, many studies have been conducted to investigate the effects of drugs used in general anesthesia in children on atrial and ventricular rhythm. We planned this study to evaluate the effects of the drugs used on the heart rhythm in patients who underwent general anesthesia in non-cardiac surgeries. Therefore, we investigated the effects of anesthetic drugs on heart rhythm by measuring P wave dispersion, which is an indicator of atrial arrhythmias, and QT dispersion, which determines ventricular arrhythmogenicity. Materials and Methods: In our study, A total of 71 volunteer patients aged 0-18 years, who underwent general anesthesia for non-cardiac surgeries in the Pediatric Surgery Service of Dr. Sami Ulus Gynecology, Obstetrics, and Gynecology Training and Research Hospital between 2013 and 2014, were recruited. Patients with heart disease and a history of drug use that may lead to long‐QT syndrome (LQTS) were excluded from the study. Anesthetic drugs used during general anesthesia were propofol, fentanyl, and sevoflurane. Rocuronium (19 patients), neostigmine (6 patients), ondansetron (3 patients), and atropine (6 patients) were administered to some patients. Electrocardiogram (ECG) measurements of all patients were performed by an experienced ECG technician with a Nihon Kohden 6-channel, 12-lead electrocardiogram device. ECG recordings were obtained 30 minutes before the surgery in a quiet room and 60 minutes after the surgery in his bed. The P wave, QT, and QTc intervals, and the minimum and maximum durations of the T wave in 12 leads and their dispersions were calculated. All ECG recordings were first transferred to the computer for electronic scale measurements. Afterward, ECG documents were opened with the Microsoft Office Picture Manager program with x 200 magnification and electronic ruler measurements were made with the MB Ruller program. SPSS 20.0 statistical package program was used for statistical analysis. Results: Pmin and PR intervals of all cases were higher after surgery. PDD, T wave dispersion, and QTc dispersion were lower postoperatively. The T wave dispersion of the patients receiving rocuronium was found to be lower postoperatively. It was observed that the Pmin, PR interval, and Tmin values of the patients who did not take rocuronium were increased after surgery. Postoperative decrease in P wave dispersion was detected in patients who did not receive rocuronium. No difference was observed in the postoperative evaluation of ECGs of patients who received and did not receive rocuronium. Conclusions: It should be considered that preoperative ECG should be included in the routine procedure in children. We would like to emphasize the necessity of preoperative ECG recording, especially in children and adults with deafness, finger anomalies, syncope, seizures, and a family history of heart disease. In addition, we found that there is no side effect in using propofol, sevoflurane, and fentanyl used in our study on routine anesthesia in children. We did not detect any difference between the groups that received and did not receive rocuronium used as a muscle relaxant. Therefore, we determined that rocuronium can be used safely in general anesthesia in pediatric patients.