İşitme kaybı olan bireylerde işitme cihazı olduğunda ve işitme cihazı olmadan belirli aralıklarla aldığı eğitim neticesinde sosyal iletişim ve günlük yaşam becerilerinin degerlendirilmesi
Evaluation of social communication and daily life skills in individuals with hearing LOSS AS A result of the training received at certain intervals with and without
  1. Tez No: 733264
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
işitme cihazı kullanan bireylerde işitsel rehabilitasyon önemini korumaktadır. İşitme cihazının doğru kullanımı ve rehabilitasyon süreçlerinin programlı geçmesi oldukça önem arz etmektedir. İşitme kaybı doğuştan ve sonradan olan işitme cihazı kullanan çocuk ve yetişkinlerin dilkonuşma, sosyal gelişim, iletişim alanında gecikme göstermektedir. Bu çalışmanın amacı İşitme kaybı olan bireylerde işitme cihazı olduğunda ve işitme cihazı olmadan belirli aralıklarla aldığı eğitim neticesinde sosyal iletişim ve günlük yaşam becerilerinin anketlerle değerlendirilmek ve ailelerimizi işitme cihazı kullanımı ve işitsel rehabilitasyon konusunda önemini göstermek. Bu çalışmaya işitme cihazı kullanan 27 birey değerlendirme alınmıştır. İşitme engelli çocukların gelişim aşamalarının takip edilmesi ve gelişiminde gerilik görülmemesi açısından erken tanı ve tedavi, cihazlandırma yapılması önemlidir. İşitme kaybı doğuştan veya çeşitli nedenlerden dolayı sonradan olabilir. Bireyin rehabilitasyon sürecinde cihazın tipi, işitme kaybının tipi ve derecesi göz önüne alınarak eğitimi verilmelidir. İşitsel rehabilitasyonun en önemli maddesi sözel iletişime en yüksek erişim sağlanmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda erken dönemde işitme kaybını tespit ederek çocuğun cihazlandırılması, eğitimine başlanması dil gelişimi, günlük yaşam becerisi, sosyal yaşam becerilerini ve diğer gelişim alanlarında ki gecikmeleri büyük ölçüde azaltacaktır. İşitsel rehabilitasyon işitme kayıplı bireylerin belirli miktarda alıcı dil ve ifade edici dil becerilerinin geliştirilmesi için gerekli yönerge ve takibi yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Auditory rehabilitation remains very important for individuals using hearing aids. It is very important to use the hearing aid correctly and plan the rehabilitation processes. Hearing loss is congenital and later, and children adults who use hearing aids have a delay in the field of language-speech, social development, communication. The purpose of this study hearing loss in individuals with and without a hearing aid, a hearing aid at specific intervals as a result of the training, a survey of social communication and daily living skills through aural rehabilitation, hearing loss, and show the importance to be assessed and our families. In this study, 27 individuals using hearing aids were evaluated. It is important to follow the stages of development of children with hearing impairment and to conduct early diagnosis and treatment, equipment in order to avoid retardation in their development. Hearing loss can be congenital or later due to various reasons.During the rehabilitation process, an individual should be trained taking into account the type of device, the type and degree of hearing loss. The most important item of auditory rehabilitation is the provision of the highest level of access to verbal communication.As a result of the research conducted, detecting hearing loss at an early stage, equipping the child, starting his education will greatly reduce delays in language development, daily life skills, social life skills and other areas of development.Auditory rehabilitation is the provision of guidelines and follow-up necessary for the development of receptive language and expressive language skills of a certain amount of people with hearing loss.