Kliniğimizde takip edilen yumuşak doku sarkomlu hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with soft tissue sarcoma followed in our clinic
  1. Tez No: 733278
  2. Yazar: MEHTAP ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN MAYADAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Oncology, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Biyolojisi Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kliniğimizde Takip Edilen Yumuşak Doku Sarkomlu Hastaların Retrospektif Değerlendirilmesi Yumuşak doku sarkomları, tüm tümörler içinde nadir görülmekle birlikte, tanı ve tedavideki güçlükler nedeni ile önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Amputasyon gibi kür sağlayabilecek radikal bir cerrahi girişim şansı bulunması bir avantaj olarak görülmekle birlikte, uzuv kaybının beraberinde getireceği fonksiyonel, psikolojik ve sosyal sorunlar, ekstremite koruyucu cerrahiyi gündeme getirmektedir. Radyoterapi ve kemoterapideki gelişmeler ekstremite koruyucu tedaviye olanak sağlamakta, yaşam kalitesini arttırırken, sürviye büyük katkılarda bulunmamaktadır. Birçok retrospektif çalışmaya göre, ekstremite lezyonlu birçok hastada organ koruyucu cerrahi ve radyoterapi ile sağlanan lokal kontrol ve sürvi oranları, amputasyon ile sağlanan oranlara eşittir. Cerrahi öncesi radyoterapi ile birlikte verilen kemoterapinin lokal hastalığa ve mikrometastatik hastalığın kontrolüne etkili olacağı çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışma grubumuzda genel sağ kalıma etkili faktörler olarak; yaş, stage, lenf nodu tutulumu, radyoterapi uygulanması (postoperatif), kemoterapi uygulanması (neoadjuvant veya adjuvant), kemoterapi rejimi (MEID uygulanması), metastaz bulunması (özellikle karaciğer metastazı) ve metastazektomi uygulanması bulunmuştur. Nükse etkili faktörler olarak; histopatolojik subtip, stage (tümörün derin yerleşimi) ve lenf nodu tutulumu bulunmuştur. Metastaza etkili faktörler olarak; histopatolojik subtip, grade ve yerleşim yeri tespit edilmiştir. Bugün için yumuşak doku sarkomlarının en doğru şekilde tedavi edilebilmesinin multidisipliner yaklaşımla mümkün olacağı kabul edilmektedir. Mümkün olduğunca randomize çalışmalarla en etkili tedavi yöntemleri saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation Of Patients With Soft Tissue Sarcoma Followed İn Our Clinic Although soft tissue sarcomas are rare among all tumors, they continue to be an important problem due to difficulties in diagnosis and treatment. Although the chance of a radical surgical intervention that can provide cure, such as amputation, is seen as an advantage, the functional, psychological and social problems that will result from limb loss bring limb-sparing surgery to the agenda. Advances in radiotherapy and chemotherapy allow limb sparing treatment and improve quality of life, but do not contribute greatly to survival. According to many retrospective studies, the rates of local control and survival achieved with organ-sparing surgery and radiotherapy in many patients with limb lesions are equal to those achieved with amputation. It has been shown in studies that chemotherapy given together with radiotherapy before surgery will be effective in local disease and control of micrometastatic disease. As factors affecting overall survival in our study group; Age, stage, lymph node involvement, radiotherapy (postoperative), chemotherapy (neoadjuvant or adjuvant), chemotherapy regimen (MEID administration), presence of metastasis (especially liver metastasis) and metastasectomy were found. As factors affecting recurrence; Histopathological subtype, stage (deep localization of the tumor) and lymph node involvement were found. As factors affecting metastasis; Histopathological subtype, grade and localization were determined. Today, it is accepted that the most accurate treatment of soft tissue sarcomas is possible with a multidisciplinary approach. As far as possible, the most effective treatment methods will be determined by randomized studies.