Design of a dual polarized low profile antenna for microwave brain imaging
Mikrodalga beyin görüntüleme için çift polarize düşük profilli anten tasarımı
  1. Tez No: 733297
  2. Yazar: KAAN ÜÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, mikrodalga beyin görüntüleme sistemlerinde kullanılmak üzere düşük profilli, düşük maliyetli, geniş bantlı (0.9-2GHz) doğrusal çift polarize baskılı dipol anten tasarlanmıştır. Çift polarizasyon özelliği, daha iyi görüntü kalitesi için polarizasyon çeşitliliği yoluyla üstün veri toplama becerisi sunar. Basit bir basılı dipolden başlayarak, bahsedilen tasarım gereksinimlerini karşılamak için anten yapısı adım adım geliştirilmiştir. Antenin yakınında bulunan iletken bir yüzey anten performansını etkilediğinden, dipolden tek yönlü radyasyon elde etmek için iletken bir yüzey yerine frekans seçici yüzey (FSS) yüzeyi kullanılarak düşük profilli bir anten elde edilmiştir. Tasarlanan anten 11x11x1.8 cm boyutlarındadır. Anten, lazer kazıma makinesi ile FR-4 substratı üzerine üretilmiştir. Geri dönüş kaybı performansı ve radyasyon modeli özellikleri, yankısız bir odada ölçülür. Ölçüm ve simülasyon sonuçları birbiriyle karşılaştırılarak tatmin edici bir uygunluk elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a low profile, low cost, wide band (0.9-2GHz) dual linearly polarized printed dipole antenna is designed to be used in microwave brain imaging systems. Dual polarization feature offers superior data acquisition through polarization diversity for better image quality. Starting from a simple printed dipole, antenna structure is modified step by step to meet these design requirements. Since a conductive surface in close vicinity of the antenna affects antenna performance, in order to obtain unidirectional radiation from the dipole, instead of an electric conductor, a frequency selective surface (FSS) surface is utilized to obtain a low profile antenna. The designed antenna has 11x11x1.8 cm dimensions. The antenna is manufactured on a FR-4 substrate by laser etching machine. Return loss performance and radiation pattern characteristics are measured in an anechoic chamber. Measurement and simulation results have been compared with each other and satisfactory relevance is achieved.