İşletmelerde dış kaynaklardan yararlanma süreci ve Eskişehir Arçelik işletmesinde bir araştırma
Outsourcing in organizations and a case study at Arçelik company in Eskişehir
- Tez No: 73331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ÜNAL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET İşletmeler, hızlı değişen çevre koşullan karşısında yaşamlarım sürdürebilmek, liderliğe yerleşmek ve lider olarak kalabilmek için mücadele verirler. Çağı yakalamanın bir koşulu da; mevcut yapıyı günün koşullarına ve yarma hazırlamaktır. Dış kaynaklardan yararlanmanın önemi, bu amacın bir parçası olmasıdır. Dış kaynaklardan yararlanma, işletmelere esas itibariyle ana faaliyet konusunda yoğunlaşan; planlama, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarını icra eden bir yapıyı öngörmektir. Bu ise kalite ve müşteri temelli politikaları güçlendirerek işletmede etkinlik verimlilik iş tatmini, maksimizasyon, esneklik, kontrol, güçlü performans güdülemesi, uzmanlaşmış işgören yetenekleri gibi katma değerler yaratmaktadır. Dış kaynaklardan yararlanmanın bir sonucu olarak risk azaltmakta ek maliyetlere katlanmaksızın hızlı büyümenin yolu açılmış olmaktadır. Dış kaynaklardan yararlanmanın sakıncaları; ihtiyacın tatmini ve dış kaynağın seçiminde ki yapılan yanlışlıklar, dış kaynak üzerindeki kontrolün kaybedilmesi, yönetim politikalarındaki esnekliğin kaybı, hatalardan geri dönüş maliyetinin yüksek olması, iç gelişmelerin ihmal edilmesi ortaya çıkabilmektedir.İşletmeler; kontrol edilemeyen maliyetler, performanstaki düşmeler, yoğun dış kaynak baskısı firma içi rahatsızlıkların ortadan kaldırılması ve yeni yatırım ihtiyacı gibi durumlarda dış kaynaktan yararlanma karan alırlar. Dış kaynaktan yararlanma sürecinde; kararın alınması, işi yapacak ortağın seçimi, sözleşme imzalanması ve dış kaynak değerlemesi yer alır. Dış kaynaktan yararlanma, satın alma veya stratejik işbirlikleri oluşturmak şeklinde gerçekleşmektedir. Araştırmanın uygulaması Eskişehir Arçelik firmasında ve onun alt zincirlerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a fast changing market environment,organizations spend effort to survive and become a leader. One of the requirements of catching the day is to prepare the current structure to the conditions of the day. Because outsourcing is a part this objective, it is very important. Essentially, outsourcing brings organizations to focus on their main line of business, with a structure including planning, coordinating and control functions. This strenghtens the quality and consumer oriented politics, therefore outsourcing creates effectiveness, productivity, job satisfaction, maximization, flexibility, control,strong performance motivation and skilled working power kind of added values. One of the results of the outsourcing is that by reducing risk, it provides rapid growth without additional cost. The disadvantages of outsourcing are the mistakes made during the selection of partners and need satisfaction, loosing control over the partner, loosing the strategic flexibility, potential of non-compensation and neglecting internal problems. IllBecause of the uncontrolled costs, decreases in performarce, pressures of suppliers in organization decide to use outsourcing. Making decisions to outsourcing, selecting partner, signing contract and evaluating outsourcing are the stages of outsourcing process. By buying and strategic cooperation, outsourcing occurs. The application of this study was made by a case study executed in Eskişehir Arçelik Company and its val^e-chains. IV