Utilization of dense depth information for monoview object detection and instance segmentation
Tek bakışlı nesne tespiti ve bölütlemesinde sık derinlik bilgisi kullanımı
  1. Tez No: 733309
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN CAN ÇAKIRGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nesne tespiti; bir görüntüde bulunan, belirli sınıflara ait nesneleri dikdörtgen sınırlar içerisine alarak saptamayı hedefler. Örnek bölütleme ise nesneleri piksel düzeyinde saptamaya çalışır. Geçen on yılda büyük bir gelişme gösteren derin öğrenme tekniklerinden bu konularda da yararlanılmış ve geleneksel yöntemlere karşı önemli başarılar kazanılmıştır. Bir sahnenin derinlik bilgisinin tek görüntü üzerinden çıkarsanmaya çalışıldığı tek bakışlı sık derinlik tahmini konusu da yine derin öğrenme teknikleriyle büyük gelişme göstermiştir. Nesne tespiti ve bölütleme konularında sensörden toplanan derinlik bilgisinin de dahil edilmesinin başarımı artırdığı daha önceki çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu tezde de, görüntülerden tahmin edilen derinlik ilgisinin örnek bölütleme ve nesne tespitinde başarım artışını sağlayıp sağlayamayacağı araştırılacaktır. Araştırmaların sonucunda, tahmini derinlik bilgisi kullanarak nesne tespitinde başarım artışı sağlanmış ancak örnek bölütlemede aynı kazanım elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Object detection aims for detecting objects of certain classes in an image by bounding them in rectangular boxes whereas instance segmentation tries to detect objects in pixel level. Deep learning techniques, which have shown great improvements over the last decade, are utilized in these topics as well, and a significant success is achieved against the traditional methods. Similar improvements can be observed in dense depth estimation which deals with deducing dense information of a scene from a single image. Previous works have shown that object detection and instance segmentation performances can be improved by incorporating sensor depth information. This thesis studies whether or not it is possible to have similar improvements when depth information is estimated from images instead of directly provided from sensors. Our research have shown that incorporating estimated depth data results in higher performance in object detection, although it fails in instance segmentation.