Enhancing EFL students reading comprehension through concioussness-raising training on contextual guesswork
Kelime anlamlarını tahmin etme yöntemleri konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesiyle okuduklarını anlamalarını arttırma: Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi lise II sınıf öğrencileriyle bir uygulama
  1. Tez No: 73337
  2. Yazar: HÜSEYİN KAFES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışmada metin okuma cinasında karşılaşılan anlamı bilinmeyen İngilizce kelimelerin anlamlarını tahmin etmenin okuduğunu anlamaya katkısı araştırılmştır. Metinde geçen anlamı bilinmeyen kelimelerin tahmini konusunda öğrencilerin bilinçlerinin artırılmasıyla öğrencilerin okuduklarını anlamada daha başarılı olacakları varsayılmıştı!. Sözü edilen konunun araştırlması amacıyla Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi Lise II. Sınıf öğrencileriyle deneysel bir çalışma yapılmıştır. 23 'er kişiden oluşan iki gruptan biri deney, diğeri de kontrol grubu olmuştur. Gruplar 16 ders saatinden oluşan çalışma süresince Interactions I adlı kitaptan alınan 8 tane metin okumuşlardır. Kontrol grubunda anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı verilirken, deney grubunda ise anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamlarını metnin sunduğu ipuçlarından yararlanarak tahmin etme konusunda öğrenciler bilinçlendirilmişlerdir. Gruplara 2 ayrı metinden oluşan ve her biri 10 tane çoktan seçmeli, 10 tane açık uçlu, ve 1 0 tane kelime tahmini sorusundan oluşan bir ön ve bir son test verilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda her iki grubun da metinleri anlama açısından ön test ile son test arasında gelişme kaydettikleri gözlenmiştir. Kontrol Grubu ile Deney Gurubu'nun karşılaştırılması sonucunda Deney Grubu'nun Kontrol Grubun'a oranla her üç soru grubunda da daha başarılı oldukları gözlenmiştir.11] Sonuç olarak anlamı bilinmeyen kelimeleri tahmin etmenin okuduğunu anlamayı olumlu yönde etkilediği sonucuna varılarak Yabancı Dil derslerinde öğrencilere anlamı bilinmeyen kelimelerin tahmin etme yöntemlerinin öğretilmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was an attempt to investigate the influence of consciousness-raising training on guessing the meanings of unknown vocabulary from contextual clues on reading comprehension. It was hypothesized thai students would be more successful in reading comprehension if they could guess the meaning of unknown vocabulary from contextual clues An experimental stud)' was conducted with the Lycee II students of Afyon Kocatepe Anatolian High School. Two Intermediate level groups, consisted of twenty-three students each, were treated as experimental and control groups. Both groups read eight texts from a reading book titled Interactions 1 during the sixteen class-hour instruction. While the control group was given definitions of unknown vocabulary, the experimental group was instructed to guess the meaning of unknown vocabulary from contextual clues. A pre and a post test, consisted of two seperate texts with ten multiple choice, ten open ended, and ten vocabulary guessing questions, were given to both groups. Analysis of statistical results showed that there was significant difference between the pre and post test scores of both groups in terms of multiple choice, open ended, and vocabulary guessing questions. The comparison of the post test scores Experimental Group with the post test scores of the Control Group yielded meaningful difference in favor of the Experimental Group. Depending on the data obtained from this comparison, it is claimed that guessing the meanings of unknown vocabulary from contextual clueshas a positive effect on the readers' reading comprehension. Therefore, it has been suggested that learners should be taught ways of guessing the meaning? of unknown vocabulary' from contextual clues.