Kamu kurumlarında yöneticilerin liderlik davranış düzeylerinin çalışanların mesleki stres ve verimlilik düzeylerine etkisi: Iğdır valiliği örneği
The effect of leadership behavior levels of managers in public institutions on the professional stress and productivity levels of the employees: Iğdir governorship example
  1. Tez No: 733402
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Psychology, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İş sağlığı güvenliği konusu yalnızca çalışanların vücut bütünlüğünün devamlılığını hedeflememektedir. Aynı zamanda çalışanların sağlıklarının korunmasında psikolojik faktörler de geçerlidir. Böylece günümüzde karşımıza çıkan en önemli konulardan biri de strestir. Özellikle iş hayatında ortaya çıkan stres, her meslek grubundaki çalışanları, yöneticileri ve işverenleri etkilemektedir. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak stres iyi yönetilir ve ideal seviyelerde tutulursa, iş hayatında önemli verimlilik kazanımlarına yol açacaktır. İş sektöründe oldukça önemli olan iş sağlığı ve güvenliği özel sektörde olduğu kadar kamu sektöründe de yer almaya başlamıştır. Bu araştırmayla da bir kamu kurumu seçilerek bu kamu kurumunda liderlik davranışlarının çalışanların mesleki stres ve verimlilik düzeylerine olan etkisi anket uygulaması kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın evrenini Iğdır Valiliği oluşturmaktadır ve çalışmada kullanılmak üzere elde edilen veriler Iğdır Valiliği bünyesinde çalışan personellerden elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise bu kurumda çalışan 148 kişi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında anket formları 140 kişiye dağıtılmış olmakla beraber geri dönüş alınamayan ve güvenli veri sağlamayan anketler elenerek, 100 anket çalışmaya dahil edilmiştir. Veri ölçeklerinden alınan datalar parametrik testler kullanılarak SPSS 21 istatistik paket programı yardımıyla incelenmiş ve kurum yöneticilerinin davranışlarının çalışanların mesleki stres ve verimlilikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yönetici davranışların çalışanların mesleki stres ve verimlilik üzerine anlamlı bir etkiye rastlanmamıştır. Araştırma sonucunda yönetici davranışlarının mesleki stres üzerinde kısmen etkisi bulunurken, verimlilik üzerine ise herhangi bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety issue does not only target the continuity of the body integrity of the employees. At the same time, psychological factors are also valid in protecting the health of employees. Thus, one of the most important issues we face today is stress. Especially the stress arising in business life affects employees, managers and employers in every occupational group. It is not possible to completely eliminate stress. However, if stress is managed well and kept at ideal levels, it will lead to significant productivity gains in business life. Occupational health and safety, which is very important in the business sector, has started to take place in the public sector as well as in the private sector. With this research, a public institution was selected and the effect of leadership behaviors on the occupational stress and productivity levels of the employees in this public institution was investigated using a questionnaire application. The universe of the study is the Governorship of Iğdır and the data obtained to be used in the study were obtained from the personnel working in the Iğdır Governorship. The sample of the study is 148 people working in this institution. Within the scope of the study, although the questionnaire forms were distributed to 140 people, 100 questionnaires were included in the study by eliminating the questionnaires that could not be returned and did not provide reliable data. The data obtained from the data scales were analyzed with the help of the SPSS 21 statistical package program using parametric tests and the effects of the behaviors of the institution managers on the occupational stress and productivity of the employees were investigated. According to the results obtained from the research, no significant effect of managerial behavior on employees' occupational stress and productivity was found. As a result of the research, while manager behaviors had a partial effect on professional stress, no effect on productivity was found.