New historicism in theory and fiction: A study of three contemporary British novels (Graham Swift's Waterland, A.S. Byatt's Possession and Derek Beaven's Newton's Niece)
Edebiyat kuramı ve romanda yeni tarihselcilik: Üç çağdaş İngiliz romanı üzerine bir çalışma (Graham Swift'in Waterland'ı, A.S. Byatt'ın Possessian'ı ve Derek Beaven'ın Newton's Niece'i)
  1. Tez No: 81811
  2. Yazar: AYTÜL ÖZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OPPERMANN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz edebiyat kuramlarından olan Yeni Tarihselcilik, tarih ve roman yazımı arasındaki katı ayrılığı yumuşatmak amacıyla farklı bakış açılan ortaya koyar. Bunu yaparken de tarihin geçmişi anlatmada tek ve sorgulanamaz olan geleneksel biçimini sorgular. Edebi eserlere Yeni Tarihselci açıdan yaklaşım şunu gösterir ki, dilin kendisi ve birden fazla anlatım biçimleri, farklı zaman dilimlerinin bir bütün haline getirilmesinde rol oynarlar ve böylece geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki zamansal mesafe de daralmış olur. Postmodern romanın önde gelen biçimlerinden olan tarihsel metaroman, tarihin kendisine ve tarih yazımma yönlendirilen akılmerkezci yaklaşıma yapısalcılık sonrası tutum içerisinde karşı çıkar. Bu açıdan, Yeni Tarihselcilik ve tarihsel meta-roman, tarih ile edebiyat, ve gerçek ile kurguya yönelik sorgulamacı yaklaşımlarıyla ortak bir zemin paylaşırlar. Başka bir deyişle, tarihsel metaroman, Yeni Tarihselci anlayışın tarihsel detayları ve bir kavram olarak tarihin kendisini aynı zamanda bir metin olarak da gördüğüne işaret eder. Tarihsel metaroman örneklerinden, Graham Swift'in WaterlancTi, A. S. Byatt'ın Possession^ ve Derek Beaven'm Newton's Niece'i, tarihin bir bütün ve Büyük Anlatı olarak anlaşılmasına yönelik yapıbozucu yaklaşımlarıyla tarihte birden fazla anlamın yeniden yapılanmasına örnek teşkil etmektedirler. Bu tezin amacı, Yeni Tarihselcilik ve yapısalcılık sonrası arasındaki ilişkiyi gösterip bunun tarihsel metaromana nasıl yansıdığının altmı çizmektir. Giriş, dört ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşan bu tezin, giriş bölümünde, bir edebiyat kuramı olarak Yeni Tarihselcilik ve bu kuramın yapısalcılık sonrasıyla ve tarihsel meta-romanla olan bağı anlatılmıştır. Ayrıca, bu romanlara yönlendirilen yapısalcılık sonrası bakış açısı, tarih ve kurmaca arasındaki problemli ilişkiye yönelik üç farklı etki doğurur; giriş bölümünde, yeni tarihselci yaklaşımın bunu üç romanda da örneklediği incelenir. Tezin ana bölümlerinin sıralanışı, tarihsel detaylar ve izler peşinde olan ana karakterlerin tarihi algılamada gösterdikleri değişiklik doğrultusundadır. Waterlan d' in incelendiği ilk bölümde, bir tarih öğretmeninin, tarihin bir Büyük Anlatı olduğu fikrine karşı gösterdiği tepki ve direnç ön plandadır. Bu karakter kendi geçmişiyle ilgili anlattığı hikayelerin sadece kendine ait bir tarih oluşturduğunun farkında değildir; aslmda, kendi uygun gördüğü biçimde tarih kavramını bireyselleştirmektedir, ikinci bölümde incelenen Possession' da, tarihin bütüncüllüğüne yönlendirilen tepki, Viktorya Çağı'nda yaşayan ve anlatıcının gerçek tarihsel şahsiyetlermiş gibi gösterdiği kurmaca karakterler üzerine kurulmuştur. Bu durum, bu iki sözde tarihsel şahsiyetin yaşamlarındaki tarihsel boşlukları arayan ve yirminci yüzyılda yaşayan iki genç araştırmacı tarafından vurgulanır. Üçüncü bölüm, Newton's Niece'deki yan kurt olan hermafroditin, bir zaman diliminden diğerine geçtikten sonraki içinde bulunduğu durum üzerine yoğunlaşır. Bu karakter, tarihin sorunsallaştuılmış temsilinin bir sembolüdür ve hem kendi tarihinde hem de genel anlamda bir anlatım olan tarihteki boşluklara cevap bulmayı amaçlamıştır. Bu tez, tarihin bu üç romanda üç farklı biçimde temsil edildiğini göstererek son bulur. Bu romanlara yeni tarihselci açıdan yaklaşım, tarihin bir metin olduğunu ve tarihin mutlak doğru olduğu fikrinin, tarihi ve tarihin temsil edilişini anlamada artık bir ayrıcalık olmaktan çıktığını gösterir.
Özet (Çeviri)
New Historicism, as a new contemporary literary theory, proposes various perspectives to ease the strict distinction between historiography and fiction writing by questioning the traditional representation of history as a single unchallengeable way to recount the past. The new historicist approach to literary works indicates that the temporal displacement of the past, the present and the future is narrowed down when language and plural narrative forms play their roles in the representation of these different time scales as unified entities. Historiographic metafiction, one of the leading forms of postmodern fiction, embodies the poststructural challenge against the logocentric approach towards history and historiography. In this respect, in their questioning approach to history and literature, and fact and fiction, New Historicism and historiographic metafiction meet on common ground. In other words, historiographic metafiction enables the new historicist search to find the means to (con)textualise historical details and history as a concept. The examples of historiographic metafiction, Graham Swift's Waterland, A. S. Byatt's Possession and Derek Beaven's Newton's Niece give voice to the reconstruction of plural meanings in history within their deconstructive manner in the comprehension of history as a totality and a“Grand Narrative.”The purpose of this dissertation is to show the relationship between New Historicism and poststructural ism and how il is reflected in these examples of historiographic metafiction. This dissertation consists of an introductory chapter, three main chapters and a concluding chapter. In the Introduction, the characteristics of New Historicism as a literary theory in general and its affinity with poststructural ism and historiographic metafiction in particular are depicted. It is also pointed out that the new historicist approach to these three novels overtly exemplifies three different repercussions of poststructural outlook on the problematised relationship between history and fiction. The main chapters of the dissertation are ordered with respect to the changing perception of history in the minds of the major characters who are in search of historical details and traces. In the first chapter, which analyses Waterland, a history teacher's resistance against the idea of history as a Grand Narrative is foregrounded. This character is not aware that his own account of his past creates a history which belongs only to himself. He, in fact, individualises the notion of history in the form he chooses to be appropriate. In the second chapter, it is revealed that in Possession, this resistance against the totalising effect of history is built upon the fictional characters who live in the Victorian Age and are recounted by the narrator as real historical figures. This irony is emphasised by (the) twentieth century researchers who look for the traces of gaps in the lives of these so-called historical figures. The third chapter concentrates on the situation which occurs after the temporal leap of a half-wolf hermaphrodite in Newton's Niece. This character is the symbol of the problematised representation of history. S/he aims at Finding an answer for the gaps both in her own story and history as a narrated entity. This dissertation concludes by revealing that these three novels focus on the notion of problematised representation of history in three different versions. The new historicist approach to these novels maintains the idea that history is shown to be a text and that the privileged status of history is no longer a prerogative in the attempts to understand history and its representation.